W niedzielę, 8 października parafia Najświętszej Maryi Panny Różańcowej w Myszkowie-Mrzygłodzie obchodziła jubileusz 650-lecia swojego istnienia. Najważniejszym punktem uroczystości była uroczysta Msza św. Sprawowana przez metropolitę częstochowskiego abp. Wacława Depo.
Dla abp. Wacława Depo, metropolity częstochowskiego, celebrowanie 650-lecia Parafii jest jednoznacznym dowodem, na dar opatrzności: – Jest to dar, który jest dziełem opatrzności, bo trzeba na historię spojrzeć nie tylko w kategoriach samego zapisu dziejów, ale to, co Pan Bóg tutaj nie tylko dzisiaj dokonuje, ale przez te 650 lat jako istnienia parafii, tym samym wspólnoty ludzi. Bardzo się cieszę, że dzisiaj możemy z jednej strony dziękować Panu Bogu za ten czas na tym miejscu, i przez pośrednictwo Matki Bożej, Różańcowej, Mrzygłodzkiej, zanosić swoje prośby, swoje błagania.
Więcej o wyjątkowości tegorocznych obchodów mówi ks. dr Jacek Gancarek, proboszcz Parafii Myszków-Mrzgłód: – Parafia Mrzygłód przeżywa w tym roku Wielki Jubileusz. Jest to jubileusz 650-lecia swojego powstania, dlatego też w sposób szczególny przygotowujemy się przez cały rok do takiego wydarzenia, jakim jest właśnie Dziękczynienie Panu Bogu za to miejsce na ziemi Mrzygłód, które stało się szczególnym miejscem udzielania sakramentów, ale też i kościoła. To od 650 lat, prawdopodobnie może i wcześniej, ale nie mamy dokumentów na to. Natomiast 650 lat temu odnotowano w Kronikach, że w Liber Decisis Krakowiensis parafia Mrzygłód odprowadziła daninę do Rzymu, to znaczy, że musiała być właśnie już parafią.
Uroczystości związane z celebracją 650-lecia Parafii nie ograniczyły się wyłącznie do jednego dnia. Jak zapewnia proboszcz, faktyczne świętowanie zaczęło się już dużo wcześniej: – Przeżywamy w tym roku to święto w kilku odsłonach. Pierwszą taką odsłoną był odpust we Wniebowzięcie Najświętszej Marii Panny i Dni Mrzygłodzkie, które kończą się właśnie rocznicą koronacji obrazu Matki Bożej. To była pierwsza właśnie część i odsłona. Wtedy też poczta polska wydała serię znaczków pt. “Madonny Polskie”, a nasza Madonna Mrzygłodzka to jest trzecia Madonna w Polsce odsłonięta i włączona do filatelistyki polskiej. I druga odsłona tego wielkiego wydarzenia, punkt kulminacyjny jubileuszu, przeżywamy święto Matki Bożej Różańcowej. Przygotowują nas do tego misje święte, które rozpoczęły się od 1 października, prowadzą misjonarze, dwaj ks. Stanisław Gębka, drugim misjonarzem jest ks. Jacek Marciniec. Przez całe 8 dni przygotowują nasze serca, całą naszą parafię do tego, abyśmy godnie mogli przeżyć i podziękować Panu Bogu za jubileusz naszej parafii Mrzygłód.
Wśród licznych znamienitych gości, tak duchownych jak i osób świeckich, była m.in. europoseł Jadwiga Wiśniewska, która nie ukrywała radości, z docenienia przez Pocztę Polską wyjątkowości obchodów 650-lecia Parafii: – Bardzo się cieszę, że Poczta Polska w swojej działalności znalazła miejsce dla upamiętnienia tego pięknego jubileuszu parafii Mrzygłodzkiej, na karcie pocztowej z całą pewnością poprzez tego rodzaju promocję kult Matki Bożej Różańcowej będzie jeszcze szersze.
W parafii Mrzygłodzkiej na przestrzeni setek lat swoje początki miało wiele organizacji oraz fundacji, którym celem było niesienie pomocy drugiemu człowiekowi. Jedną z takich instytucji, jest Fundacja „Przyjaciel z sercem”, dla której Mrzygłód, wedle słów jednej z działaczek, zawsze był bezpieczną przystanią: – Fundacja Przyjaciel z Sercem czuje się bardzo związana z Sanktuarium Mrzygłodzkim, z parafią Najświętszej Maryi Panny Różańcowej w Myszkowie Mrzygłodzie, ponieważ tutaj tak naprawdę Fundacja rozwinęła swoje skrzydła. Matka Boża chyba wybrała nas na tych, którzy mają wspierać działalność lokalną, mają wspierać też osoby potrzebujące i taką też działalność charytatywną Fundacja działą na terenie parafii i cieszy nas ogromnie fakt, że sanktuarium zostało wyróżnione, najpierw znaczkiem, teraz kartą pocztową. Dzisiejszy dzień jest dla nas szczególnym dniem, ponieważ otwieramy naszą salę teatralną, w której mam nadzieję, młodzież Mrzygłodzka będzie działać ku czci właśnie Najświętszej Maryi Panny.
Zdaniem Józefa Powiązki, funkcjonariusza Ochotniczej Straży Pożarnej Mrzygółd, a także przewodniczącego rady parafialnej, uczestnictwo w obchodach 650-lecia istnienia Parafii, jest wydarzeniem, o którym ludzie będą opowiadać swoim wnukom. Dodatkowo jak zauważa, misje ewangelizacyjne poprzedzające uroczystość, bardzo pozytywnie wpłynęły nie tylko na frekwencję, ale i głębie przeżywania Boga wśród wiernych.
Pierwszy wzmiankowany w źródłach kościół znajdował się w Mrzygłodzie na Pasterniku, był to kościół Wszystkich Świętych, który spłonął jednak w pożarze. W 1642 roku nowy właściciel dóbr mrzygłodzkich Stanisław Warszycki wybudował murowany, jednonawowy kościół, który w 1662 roku zostaje konsekrowany i będzie służyć parafianom po dziś dzień.
Homilia abp. Wacława Depo jest dostępna na stronie internetowej Radia Fiat.