Nauczyciele SPSK w wielkopostnym dniu skupienia

Fot. Radio Fiat/BNO

Dyrektorzy i nauczyciele Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich regionu częstochowskiego spotkali się w sobotę 2 marca na Jasnej Górze na wielkopostnym dniu skupienia. Jego tematem refleksji był Dekalog.

Spotkanie nauczycieli szkół należących do Stowarzyszenia rozpoczęła wspólna modlitwa w Bazylice pod przewodnictwem bp. Andrzeja Przybylskiego. Duchowny wskazał, że cechą wszystkich szkół katolickich jest przede wszystkim formacja, w tym formacja duchowa.

– Ta formacja nie dotyczy tylko uczniów tych szkół, ale przede wszystkim nauczycieli, wychowawców i dyrektorów w Stowarzyszeniu Przyjaciół Szkół Katolickich. Te szkoły mają swój bardzo konkretny i systematyczny program formacji. Do jednych z takich punktów należy właśnie wielkopostny dzień skupienia, połączony z częścią formacyjno-szkoleniową. Dzisiejszy temat jest dość ważny, bo chodzi o formację sumienia nauczycieli i uczniów. Bardzo ważną cechą, realizowaną praktycznie jedynie przez szkoły katolickie, jest wychowanie do życia wiecznego, aby nie myśleć wyłącznie o przygotowaniu ludzi do doczesności, ale też, by patrzyli oni w stronę nieba i szli po ziemi w stronę Boga – powiedział duchowny.

W homilii bp Andrzej Przybylski nawiązał do czytanej podczas Eucharystii przypowieści o miłosiernym Ojcu z Ewangelii św. Łukasza.

– […] Jest tu mowa o Ojcu, ale również o macierzyństwie i ojcostwie jednocześnie. Chcę zwrócić waszą uwagę na to, że jest tu też mowa o naszej roli wychowawczej, abyśmy wszyscy, jako nauczyciele, ciągle odnajdowali w tym Ojcu pytania. Ile z tej mojej nauczycielskiej posługi jest tego Ojca z przypowieści? […] – pytał w homilii bp Andrzej Przybylski.

Organizatorem corocznego spotkania środowisk nauczycieli z SPSK jest Maria Chodkiewicz, prezes Stowarzyszenia, która uważa, że fundamentem rozwoju integralnego każdej osoby powinien być personalizm chrześcijański. Dodała też, że przejawia się on we wszystkich wymiarach ludzkiej osobowości.

– Wychowując człowieka do jego ziemskich powołań, wychowujemy go też ku wieczności. Uważam, że całość jest zwarta i posłuży właśnie naszemu integralnemu rozwojowi w każdej z pięciu sfer osobowości człowieka, czyli zarówno w sferze moralnej, rozumianej jako wychowanie do miłości; w sferze kulturowej, czyli przekaz intelektualnych treści; w sferze społecznej, rozumianej jako służba na rzecz dobra wspólnego; w sferze duchowej, czyli bezpośredniej relacji z Bogiem, przylgnięcia do Jego serca, a także fizycznej – mówiła prezes.

Stowarzyszenie Przyjaciół Szkół Katolickich powstało w Częstochowie w 1990 roku jako odpowiedź na apel papieża Jana Pawła II do „nowej Ewangelizacji”. Do misji SPSK należy wsparcie udzielane rodzicom w procesie wychowawczym, a główną zasadą działań szkół jest uszanowanie prymatu osoby nad działaniem.

BNO

 

>>Homilia bp. Andrzeja Przybylskiego<<

 

Galeria: Radio Fiat/BNO

Wielkopostny dzień skupienia SPSK regionu częstochowskiego

Skip to content