„Naukowcy odkrywają prawa świata, lecz skąd one się wzięły? Kto je stworzy? Pan Bóg!” – bp Przybylski w trakcie inauguracji roku akademickiego w EMAUS

W niedzielę 8 października Duszpasterstwo Akademickie Emaus inaugurowało nowy rok akademicki 2023/2024. W kościele św. Ireneusza BM w Częstochowie została odprawiona uroczysta Msza św., której przewodniczył bp Andrzej Przybylski.

W wieczornej Eucharystii, symbolizującej początek nowego roku akademickiego, uczestniczyli przedstawiciele władz częstochowskich uczelni: Uniwersytetu Jana Długosza, Politechniki Częstochowskiej oraz Instytutu Teologicznego, wraz ze studentami. Msza św. Była okazją do zawierzenia Bogu swojej pracy oraz nauki. Jak zauważa bp Andrzej Przybylski, w codziennych zmaganiach badawczych, czyli poszukiwaniu prawdy, potrzebny jest Bóg – czyli jej źródło: – Komuś mogłoby się wydawać, że Pan Bóg, że Kościół, że duszpasterstwo akademickie jest czymś zupełnie obok studiów, obok studiowania, obok nauki, a tak naprawdę klasyczne uniwersytety zawierały w swoim sercu teologię. Nie dlatego, żebym robić jakiś zamach na naukę, na swobodę i niezależność poszukiwań naukowych, ale w nauce potrzebne jest takie wyjście poza siebie, takie nadspojrzenie, tak jak i w życiu, żebyśmy trochę spojrzeli z góry oczyma Pana Boga. To jest taka łaska, która pozwala i studentom, i naukowcom wyjść trochę poza siebie, poza swoje własne schematy, żeby z jednej strony szukać prawdy, a z drugiej strony tę prawdę poznawać, bo wierzymy, że ostatecznym źródłem prawdy jest Pan Bóg.

Ks. Michał Krawczyk, duszpasterz akademicki EMAUS wyjaśnia, skąd wzięła się tradycja odprawiania inauguracyjnych Mszy św.: – Msza inaugurująca nowy rok akademicki, jest zawsze wydarzeniem, które ma po pierwsze pokazać, że chcemy z Panem Bogiem rozpoczynać naukę, też studiowanie. Po drugie, żeby przedstawić duszpasterstwo z różnymi propozycjami, które są na ten rok przygotowanej dla studentów i dla pracowników naukowych Uczelni Wyższych. Więc wierzę, że ksiądz biskup, który zawsze jest na inauguracji i na zakończenie roku liturgicznego, powie nam słowo, które ma nas też poprowadzić w jakiś sposób też w tym nowym roku.

W trakcie homilii bp Przybylski raz jeszcze położył nacisk na ścisłe powiązanie nauki i wiary. Pierwsza ma za zadanie poznawać świat, prawdę na temat jego mechanizmów oraz zasad. Druga wskazuje na źródło tej prawdy, czyli Boga: – Fizycy mówią, że odkrywają prawa fizyki. Ale kto te prawa stworzył? Ale skąd one wzięły się w świecie? Oczywiście, jest wiele teorii, ale my gdzieś głęboko wierzymy, że u źródeł, u początku tej prawdy, u początku tego wszystkiego, co badamy, co rozwijamy, jest jakaś stwórcza siła, którą jest Pan Boga!

Duchowny uczulił również na pychę naukowca, która może iść krok za znaczącym odkryciem. Zdaniem bp. Andrzeja nauki nie można przywłaszczyć, ponieważ będąc sposobem na poznanie prawdy o świecie, należy już do Boga.

Duszpasterstwo Emaus szerzy wartości chrześcijańskie poprzez organizację wyjazdów, wspólnych spotkań, warsztatów czy różnego rodzaju zabaw. Zrzesza głównie osoby ze środowisk akademickich. Każda zainteresowana i chętna osoba jest tu mile widziana.

 

Eucharystia EMAUS, 08.10.2023

Skip to content