„Nie ma wolności bez odpowiedzialności…” – 26. Konferencja Opieki Paliatywnej i Zespołów Hospicyjnych

18 stycznia Mszą św. na Jasnej Górze rozpoczęła się 26. Konferencja Opieki Paliatywnej i Zespołów Hospicyjnych. Tematem sympozjum są w tym roku słowa „Nie ma wolności bez odpowiedzialności i bez umiłowania prawdy”.

Ks. Arkadiusz Zawistowski krajowy duszpasterz służby zdrowia zauważył, że opieka paliatywna nie skupia się jedynie na tym, by zdać o stan fizyczny pacjentów. Ważne jest również to, by wspierać ich duchowo, aby chorzy nie utracili nadziei na życie wieczne po śmierci:

– Czułym sercem ogarniamy wszystkich pacjentów, hospicjów i oddziałów paliatywnych i dzisiaj tutaj za nich się w szczególny sposób modlimy, zarówno na tej Eucharystii, jak i też w czasie Apelu Jasnogórskiego, ale też myślimy o tej wielkiej rzeszy pracowników – tych na etatach, ale także tych, którzy oddają swój czas jako wolontariusze. I faktycznie jak patrzymy na hospicjum, to ta idea to nie jest tylko idea zapewnienia profesjonalnej opieki medycznej, uśmierzenia bólu, ale również opieki duchowej, czyli towarzyszenia człowiekowi choremu i pokazywania, że po tej drugiej stronie ktoś na nich czeka, ktoś, kto ich stworzył, ktoś, kto ich kocha, żeby oni się próbowali otworzyć. Ostatnio miałem takie spotkanie z pacjentką, którą wypisywano ze szpitala i ona została przewieziona właśnie do hospicjum. Wieczorną porą, kiedy tam byłem na obchodzie, ona mi powiedziała takie bardzo mocne zdanie – „Przecież idę do hospicjum, ale tam będę się rodzić dla nieba, dla tej drugiej części mojego życia, tej ważniejszej”. Myślę, że to jest takie podsumowanie tego, że ta opieka duchowa to towarzyszenie ludziom w terminalnych stanach jest bardzo dzisiaj potrzebne i to czynią zespoły opieki hospicyjnej, a wśród nich jest również kapelan i są osoby, czy to z rodziny, czy to wolontariusze, którzy też o tę duchową sferę dbają.

Duszpasterz służby zdrowia archidiecezji częstochowskiej – ks. Grzegorz Borowik – wyjaśnił, że hasło tegorocznego sympozjum są bezpośrednio związane z Papieżem Polakiem:

– Tegorocznej pielgrzymce hospicjów na Jasną Górę i konferencji poświęconej opiece paliatywnej towarzyszy hasło „Nie ma wolności bez odpowiedzialności i bez umiłowania prawdy”. To są słowa św. Jana Pawła II. Organizatorzy pielgrzymki i tej konferencji co roku starają się właśnie nawiązać do słów św. Jana Pawła II. Myślę, że jest to niesamowicie ważne, że co roku odbywają się takie spotkania. Mają one charakter zarówno i naukowy, jak i duchowy, a wszystko po to, żeby podnieść jakość opieki nad chorymi pacjentami nad podopiecznymi hospicjów w całej Polsce.

– Wolność jest jednym z kilku filarów, na których ludzie powinni budować pokój – podkreślił w homilii ks. Grzegorz Borowik i dodał – I nie chodzi tylko o budowanie pokoju na świecie, o to, żeby nie było wojen, ale chodzi też o taki pokój wewnętrzny, który w człowieku zostaje bardzo często zachwiany przez różnego rodzaju trudne doświadczenia, które przychodzą nagle, na przykład przez chorobę. W chwili pojawienia się takiego doświadczenia w człowieku może się rodzić lęk, może się rodzić jakiś strach, może się rodzić obawa, a w głowie roi się mnóstwo czarnych myśli. I to sprawia, że możemy się stać takimi niewolnikami tych myśli. To sprawia, że człowiek może być niewolnikiem swojego własnego lęku, a myśli sprawiają, że przestaje czuć się bezpiecznie, bo ktoś albo coś odebrało mi moją wolność, mój pokój w sercu.

Ks. Grzegorz Borowik zaznaczył również, że chęć pomocy powinna zawsze wynikać z miłosierdzia względem bliźniego:

– Każdy z nas musi sobie zweryfikować, z jaką intencją podejmuje się trwania przy chorym, cierpiącym, załamanym życiowo człowieku. To nic innego jak ciągłe stawanie w prawdzie, prawdzie, która ma być dla nas wyzwalająca, bo może to pomóc w jeszcze efektywniejszej służbie i walce o taką wewnętrzną wolność człowieka. Gdyby jednak, stając w prawdzie, okazało się, że nie w każdym przypadku to trwanie przy chorym wypływa z miłości i troski, to należy uczynić wszystko, co tylko możliwe, żeby to uzdrowić.

Tuż po Mszy św. wierni byli obecni również podczas Apelu Jasnogórskiego. Przed błogosławieństwem zwrócił się do nich metropolita częstochowski abp Wacław Depo. Zauważył, że w każdym potrzebującym człowieku jawi się Syn Boży:

– Zaskakująco w swojej encyklice o nadziei chrześcijańskiej papież Benedykt XVI wskazał, że źródłem nadziei jest sąd ostateczny. Pamiętamy słowa Chrystusa z Ewangelii Świętego Mateusza – „Byłem głodny, byłem spragniony, byłem chory, byłem w więzieniu… Wszystko, cokolwiek uczyniliście jednemu z braci moich najmniejszych, mnieście uczynili”. Pamiętajmy również o utraconej nadziei, że „Czego nie uczyniliście jednemu z braci najmniejszych, tegoście i mnie nie uczynili”.

W trwającej od 18 do 20 stycznia Konferencji Opieki Paliatywnej i Zespołów Hospicyjnych biorą udział: pielęgniarki, lekarze, psychologowie, fizjoterapeuci, pedagodzy, pracownicy socjalni, duszpasterze, wolontariusze, studenci, doktoranci w oraz wszystkie osoby zainteresowane zagadnieniami z zakresu opieki paliatywnej i hospicyjnej.

Skip to content