Odpust w kościele Najświętszego Imienia Maryi

We wtorek, 12 września o godz. 18.00 u stóp Jasnej Góry w Parafii Rektorackiej Najświętszego Imienia Maryi ks. dr Tomasz Knop odprawił Mszę św. Odpustową, w której przybliżył zebranym wiernym wyjątkowość oraz sylwetkę Najświętszej Maryi Panny.

Ks. dr Tomasz Knop przybliża kim tak naprawdę jest Maryja oraz jak możemy rozumieć jej imię:

– Maryja ma bardzo wiele określeń na swoje imię, ale też wiele różnych określeń, jakie słyszymy o niej w Litani Loteratńskiej np. Wieża Dawidowa. Myślimy o niej również jak o matce Kościoła, mówimy o niej, że jest nową Ewą. Pośród tych wszystkich imion Maryi, staramy się zrozumieć jej najgłębszą prawdę, kim ona jest w oczach Bożych. A przede wszystkim możemy zdać sobie pytanie kim Maryja jest dla mnie.

Ks. Kazimierz Zalewski, proboszcz Parafii Rektorackiej Najświętszego Imienia Maryi mówi więcej na temat wyjątkowości kościoła:

Kościół rzeczywiście jest wyjątkowy, choćby poprzez tytuł, który nosi, który jak wiemy odsyła nas do historii co sprawia, że ten kościół ma dzięki temu wymiar bardzo Polski i historyczny. Podczas Mszy św. będziemy również wspominać 340. rocznicę Odsieczy Wiedeńskiej. A można powiedzieć, że zaczęła się ona prawie dokładnie w tym miejscu. Ponieważ jak podają kroniki, rzeczywiście Król Jan II Sobieski w Częstochowie był koło kościoła św. Jakuba i tym szlakiem zmierzał na Jasną Górę, gdzie według podań otrzymał od Ojców Paulinów szable swojego dziadka, którą dał rozkaz do bitwy wyruszając z Kahlenbergu.

Ks. Knop podczas homilii zwrócił szczególną uwagę na fakt, iż Maryja jest jedynym człowiekiem, który przyszedł na świat bez grzechu pierworodnego:

– Maryja jest tym jedynym człowiekiem, który urodził się bez grzechu pierworodnego, tym jedynym człowiekiem, który nie zgrzeszył. Maryja w momencie powołania do życia już miała ten przywilej i szczególną łaskę. W tajemnicy Maryi widzimy, że wcale kryterium nawrócenia nie jest grzech, tylko miłość do Boga jest najważniejsza. Zawsze można kochać mocniej tak samo jak zawsze można mocniej wierzyć. Maryja nawraca się, nie przez pozbywanie się grzechów, ale przez pomnażanie wiary, nadziei i miłości. Tym, że będąc niepokalana staje się coraz lepsza, mądrzejsza i coraz bardziej Boża.

Ks. Knop wspomniał również o tym, w jaki sposób dało się dostrzec rosnącą wiarę Maryi podczas jej zwiastowania:

– Możemy to zobaczyć jak rośnie wiara Maryi podczas zwiastowania. Od wątpliwości, jak że się to stanie, lęku, kiedy to anioł mówi do niej, aby się nie bała. Aż do momentu kiedy sama mówi „oto ja służebnica Pańska, niech mi się stanie według twojego słowa”. W taki sposób powoli rośnie jej wiara, jest coraz bardziej wierząca.

Oprócz wielkiego znaczenia historycznego Święto Najświętszego Imienia Maryi ma też oczywiście szczególny charakter dla wierzących. Wspominamy przecież imię Matki Bożej, która urodziła Jezusa Chrystusa. Co stanowi okazję, aby podziękować Maryi za wszystkie jej dary i czuwanie nad ludźmi.

Posłuchaj homilii ks. Tomasza Knopa tutaj

EG
Galeria: Radio Fiat

Odpust w Parafii p.w. Najświętszego Imienia Maryi

Skip to content