Oktawa Uroczystości Zmartwychwstania Pańskiego

W Kościele trwa Oktawa Uroczystości Zmartwychwstania Pańskiego, kiedy to w liturgii nieustannie powtarza się prawdę o Zmartwychwstaniu Jezusa Chrystusa. Ks. Mariusz Bakalarz przybliża tradycję Oktawy Wielkanocnej oraz nabożeństwa nowennowego do Miłosierdzia Bożego.

Czym dokładnie jest Oktawa oraz jak wyglądają jej obchody?:

– Oktawa w liturgii to obchód rozciągnięty na 8 dni, rozpoczynając od samego uroczystego dnia. Jest to nawiązanie do tradycji judaistycznej, gdzie te największe święta obchodzono przez 8 kolejnych dni. Radością Wielkiej Nocy rozpoczęliśmy Oktawę, która zakończy się w następną niedzielę, a mianowicie w Niedzielę Miłosierdzia Bożego. Te 8 dni będzie właściwie jednym i tym samym dniem. W tekstach liturgicznych będziemy ciągle słyszeć o tym, że obchodzimy dzień, w Którym Chrystus zmartwychwstał. To tak, jak gdyby czas się zatrzymał i te 8 dni stanowić będzie jeden przedłużony obchód liturgiczny, z których każdy będzie miał rangę uroczystości. Konkretnym znakiem oktawy będzie to, że w piątek nie obowiązuje nas zwyczajny piątkowy post, dlatego że jest to dzień uroczysty.

Co w Kościele Katolickim przeżywamy przez kolejne dni liturgii Oktawy Wielkanocnej?:

– Przez kolejne dni będziemy razem z apostołami w liturgii słowa przeżywać to ciągłe zadziwienie Zmartwychwstania. Apostołowie, którzy wiele razy słuchali Jezusa, gdy ten mówił o swoim Zmartwychwstaniu, mimo tego dalej nie dowierzali. W liturgii będziemy więc przeżywać spotkanie ze Zmartwychwstałym Chrystusem oraz ciągle będziemy słyszeć, że Zmartwychwstał.

Czym jest Poniedziałek Wielkanocny w tradycji polskiej?:

– W tradycji polskiej mamy także Poniedziałek Wielkanocny, czyli obchód samej uroczystości jest jakby przedłużony także na drugi dzień, który tradycyjnie nazywamy Śmigusem – Dyngusem. To polska tradycja, w której mamy,może niekoniecznie pobożny, zwyczaj polewania się wodą. Sam ten zwyczaj ma jednak osadzenie w tajemnicy Wielkanocnej, a mianowicie w wodzie chrzcielnej, ponieważ przypominamy sobie wtedy, że przez wodę Chrztu Świętego zostaliśmy obmyci i uratowani, jak wyprowadzeni z niewoli Żydzi, do wolności. Warto więc tego dnia szczególnie zwrócić uwagę na tych, którzy będą nas polewać i uświadamiając im, że przypominają nam o wielkim darze Chrztu Świętego.

Czym jest Nowenna do Miłosierdzia Bożego oraz jaki jest jej tegoroczny temat?:

– Na czas Oktawy Uroczystości Zmartwychwstania Pańskiego nakłada się także nowenna, biorąca swoją nazwę od 9 dni będących przygotowaniem do innej uroczystości. Tym razem to nowenna do Miłosierdzia Bożego przed uroczystością Miłosierdzia Bożego, które obchodzimy w pierwszą niedzielę po Wielkanocy, tak zwaną “Niedzielę białą”.

Kiedy rozpoczynamy Nowennę do Bożego Miłosierdzia?:

Nowennę rozpoczynamy w Wielki Piątek, w szczególnym momencie, bo przecież zobaczymy później Chrystusa Zmartwychwstałego. Obraz Miłosierdzia Bożego, który objawił Jezus Siostrze Faustynie, który mamy w wielu kościołach i domach, przedstawia Chrystusa Zmartwychwstałego, ale jednak na dłoniach, stopach i boku nosi znaki męki. To szczególny moment kiedy w Wielki Piątek rozpoczynamy patrząc na Chrystusa przebitego i umęczonego, nowennę do Miłosierdzia, aby w Niedzielę Miłosierdzia Bożego zaczerpnąć ze zdrojów zbawienia.

Ks. Mariusz Bakalarz zachęca również do włączenia się w Nowennę Miłosierdzia Bożego:

Zachęcamy także wszystkich, by włączyć się w nowennę przed uroczystością Miłosierdzia Bożego, aby przeżyć jeszcze głębiej Oktawę Uroczystości Zmartwychwstania Pańskiego i jeszcze bardziej radość Niedzieli Bożego Miłosierdzia, szczególnie o godzinie 15:00, kiedy w wielu naszych kościołach i kaplicach sprawować będziemy w uroczysty sposób modlitwę koronką do Miłosierdzia Bożego i rozważania Męki Pańskiej.

Święto Miłosierdzia Bożego Kościół obchodzi w I niedzielę po Wielkanocy, w tym roku 16 kwietnia 2023. Ustanowił je dla całego Kościoła papież Jan Paweł II w dniu kanonizacji s. Faustyny Kowalskiej 30 kwietnia 2000 r. Obecnie jest nazywane też Niedzielą Miłosierdzia.

 

EG

Skip to content