Papież na Anioł Pański: następne ŚDM w Seulu

„W 2027 r., Światowe Dni Młodzieży odbędą się w Azji: w Korei Południowej, w Seulu! W ten sposób z zachodnich krańców Europy przeniosą się na Daleki Wschód: to piękny znak powszechności Kościoła i marzenia o jedności, którego jesteście świadkami” – ogłosił dziś Papież przed modlitwą Anioł Pański. W ostatni dzień spotkania w Lizbonie Ojciec Święty przede wszystkim wyrażał wielką wdzięczność.

Papież przypomniał, że portugalskie „obrigado” znaczy więcej niż tylko „dziękuję”, bo jest to również wyrażenie pragnienia odwzajemnienia dobra. Dlatego właśnie tego słowa użył Franciszek, kierując je do organizatorów, do lokalnego Kościoła, do samego miasta, do zaangażowanych kapłanów czy osób konsekrowanych, do wolontariuszy, a także do świętych w niebie:

Szczególne podziękowania należą się tym, którzy czuwali nad Światowymi Dniami Młodzieży z wysoka, a mianowicie patronom tego wydarzenia: przede wszystkim Janowi Pawłowi II, który powołał do życia Światowe Dni Młodzieży – wskazał Ojciec Święty. – I obrigado wam wszystkim, drodzy młodzi! Bóg widzi całe dobro, jakim jesteście, On sam wie, co zasiał w waszych sercach. Proszę, was strzeżcie tego starannie. Chciałbym wam powiedzieć: zapamiętajcie to, utrwalcie w waszych myślach najpiękniejsze chwile. Potem, gdy nadejdą nieuniknione momenty znużenia i zniechęcenia, a być może pokusa zatrzymania się w drodze lub zamknięcia się w sobie, ożywiajcie doświadczenia i łaskę tych dni, ponieważ – zawsze o tym pamiętajcie – oto rzeczywistość, to wy jesteście: świętym Ludem Bożym kroczącym w radości Ewangelii! Chciałbym również pozdrowić młodych, którzy nie mogli się tu znaleźć, ale uczestniczyli w inicjatywach organizowanych w swoich krajach przez konferencje biskupów i diecezje; np. myślę o braciach oraz siostrach Subsaharyjczykach zebranych w Tangerze.

Ojciec Święty zwrócił szczególną uwagę na rejony cierpiące z powodu braku pokoju. Dlatego skierował szczególny apel do zebranych młodych w intencji tych części świata:

W szczególności towarzyszymy naszymi myślami i modlitwami tym, którzy nie mogli przybyć z powodu konfliktów i wojen. Na świecie jest ich wielu. Myśląc o naszym kontynencie, odczuwam wielki smutek z powodu umiłowanej Ukrainy, która nadal tak bardzo cierpi – podkreślił Franciszek. – Przyjaciele pozwólcie mi, starszemu, podzielić się z wami młodymi marzeniem, które noszę w sobie: jest to marzenie o pokoju, marzenie o młodych ludziach modlących się o pokój, żyjących w pokoju i budujących pokojową przyszłość. Poprzez modlitwę Anioł Pański złóżmy przyszłość ludzkości w ręce Maryi, Królowej Pokoju. A wracając do domu, módlcie się nadal o pokój. Jesteście znakiem pokoju dla świata, świadkami tego, jak narodowości, języki i historie mogą łączyć, a nie dzielić. Jesteście nadzieją na inny świat. Dziękuję wam za to. Idźcie naprzód.

Franciszek zaprosił też wcześniej do Rzymu na wspólne świętowanie Jubileuszu Młodzieży w 2025 r. Na zakończenie Światowych Dni Młodzieży w Lizbonie Ojciec Święty o godzinie 16:30 spotka się z wolontariuszami, którzy byli zaangażowani w przebieg globalnego spotkania. Ceremonię pożegnania papieża Franciszka zaplanowano na godz. 17:50.

Źródło: vaticannews.va/pl
KPL

Skip to content