Parafia św. Apostołów Piotra i Pawła zaprasza na Akatyst

Akatyst jest szczególnym rodzajem hymnu liturgicznego. Treścią hymnu jest pochwała Jezusa Chrystusa, Matki Boskiej lub świętych, zwłaszcza męczenników. Wyjątkowego wykonania akatystu będzie można wysłuchać już w najbliższą niedzielę w kościele św. Apostołów Piotra i Pawła w Częstochowie.
Akatyst jest hymnem typowym dla chrześcijańskich Kościołów wschodu, zwłaszcza posługujących się językiem greckim, przede wszystkim dla Cerkwi prawosławnej. O akatyście mówi ks. Adam Polak z Kurii Metropolitalnej w Częstochowie:
– Akatyst jest taka modlitwą, której nazwa już dużo mówi, bo greckie “akathistos” oznacza “nie siedzę, stoję”. Stąd cała modlitwa jest na stojąco, jak cała liturgia w liturgii wschodniej jest celebrowana na stojąco. Jest kilka rodzajów akatystów. Najsłynniejsze są akatysty ku czci Matki Bożej, różne jeżeli chodzi o tekst, ale najbardziej znany jest tekst Romana Melodosa, autora wielu tekstów Kościołów wschodnich. Każde kolejne części akatystu zaczynają się na kolejną literę alfabetu, co też sprawia, że jego forma jest uporządkowana, a jednocześnie jest niezwykle głęboka, jeżeli chodzi treść.
Niewątpliwie ciekawą propozycją na najbliższą niedzielę 17 września jest zaproszenie parafii św. Apostołów Piotra i Pawła do wysłuchania Akatystu w wykonaniu uczniów IX Liceum Ogólnokształcącego im. C. K. Norwida w Częstochowie:
– Rzeczywiście jest taka grupa licealistów, chórzystów z liceum im. Norwida, która zapaliła się do tego, żeby w kilku kościołach ten akatyst zaśpiewać. Już przed wakacjami w kilku kościołach śpiewali, teraz przyszła kolej na kościół św. Apostołów Piotra i Pawła, i tam w pobliżu wspomnienia Matki Bożej Bolesnej, która w tym kościele jest szczególnie czczona, w niedzielę 17 września będzie akatyst celebrowany po Mszy św. o godz. 18.00.
Akatyst składa się z mniejszych form poezji liturgicznej – kondakionów i ikosów – zazwyczaj 13 kondakionów i 12 ikosów. Akatysty są zawsze śpiewane na stojąco a cappella. Niekiedy stanowią zasadniczą część szczególnych nabożeństw, co dotyczy zwłaszcza najbardziej znanego Akatystu ku czci Bogurodzicy.

Skip to content