Do rozpoczęcia peregrynacji kopii Cudownego obrazu Matki Bożej pozostały niespełna 4 miesiące. Obecnie trwają przygotowania do tego wielkiego wydarzenia, także w aspekcie powołań. O tym, co już udało się zrealizować oraz jakie jeszcze pomysły ma sekcja kapłańsko-powołaniowa, mówił ks. dr Michał Pabiańczyk – ojciec duchowny w Wyższym Międzydiecezjalnym Seminarium Duchownym w Częstochowie oraz sekretarz Krajowej Rady Duszpasterstwa Powołań.

Planów jest sporo, natomiast cel sekcji kapłańsko-powołaniowej jest jeden:

– W ramach peregrynacji obrazu Matki Bożej, która będzie miała miejsce w naszej diecezji, na wzór tej, która odbywała się w latach 70., mamy pragnienie pobudzenia tego wątku powołaniowego w diecezji, nie tylko przez jakąś taką wprost, że tak powiem, reklamę tego, czym jest powołanie, czyli pokazania powołania od najpiękniejszej strony, odwagi sprawy, jaka się z tym wiąże, ale chcemy też, żeby świadomość powołaniowa nie zmierzała tylko do liczb, bo zawsze to Pan Bóg powołuje. Czyli zdajemy sobie sprawę, że to konkretnie Pan Bóg powołuje człowieka, On tutaj decyduje o tym, czy ktoś będzie księdzem czy nie. Natomiast niewątpliwie z naszej strony my mamy prosić, bo „żniwo wprawdzie wielkie, ale robotników mało”. I chcielibyśmy się skupić na tym zdaniu, które tutaj nam Chrystus proponuje – „proście więc Pana żniwa”.

Pierwsza inicjatywa sekcji kapłańsko-powołaniowej skupiać się będzie na modlitwie o powołania i za kapłanów:

– W sprawach peregrynacji obrazu, nawiedzenia, chcielibyśmy w jakiś sposób ożywić, choć ona jest oczywiście w naszej diecezji, chociażby pierwsze czwartki, modlitwę o powołania, ale też o świętość kapłanów. W związku z tym chcielibyśmy stworzyć taką grupę modlitewną w każdej parafii. Będą to jednocześnie osoby indywidualne, które chcą się modlić o powołania, ale też za konkretnego księdza. Wyglądałby to tak, że osoby na parafii mają możliwość zgłoszenia się, żeby modlić się właśnie w tych intencjach, czyli o powołanie za księży. My mielibyśmy tylko otrzymać informację zwrotną w postaci, powiedzmy, że ja podejmuję się tej modlitwy przez cały rok, żeby modlić się o świętość kapłanów i nowych powołania, mielibyśmy świadomość istnienia tych ludzi, natomiast oni mogą jakby w pewnym sensie pozostać anonimowi w samej parafii. Po prostu zgłoszą się, otrzymają odpowiednią kartkę i wyślą ją do nas, żebyśmy wiedzieli, że takie osoby są. Czyli jakby to powiedzieć, chcemy stworzyć pewną akcję, w której oczywiście musielibyśmy zaangażować księży proboszczów, czy wikariuszy na danej parafii, którzy zachęcą ludzi do podjęcia modlitwy o powołanie i za księży. I to jest modlitwa na ten jeden rok, kiedy jest ta peregrynacja, a jednocześnie obudzić w ludziach taką świadomość i potrzebę modlitwy w ogóle za księży. Chodzi o to, żeby w czasie tego roku w jakiś sposób też i tę przestrzeń ożywić, przypomnieć ludziom, że my potrzebujemy ich modlitwy i że bez ich modlitwy, do której zachęca nas Jezus Chrystus, właściwie rzecz biorąc może się okazać, że nasza niedbałość w tej kwestii sprawi, że i Pan Bóg nie będzie powoływał księży. Kwestia istnienia Kościoła i powołań w tym Kościele jest w sposób jakiś zależna od całej diecezji.

Grupa modlitewna będzie mogła wpisać się do specjalnej księgi:

– Jeśli nam się uda, to stworzymy taką księgę modlitw za księży i o powołania, która wędrowałaby razem z obrazem, ponieważ jest tam przewidziana Msza święta w czasie nawiedzenia właśnie o powołania kapłańskie i za księży. I tam mogłaby się też osoba wpisać, jeśli chciałaby się modlić, czy jeśli się modli za księży, żebyśmy też widzieli, że te osoby tam istnieją. I w ten sposób powstałaby księga osób modlących się, która byłaby takim świadectwem żywej modlitwy w każdej parafii. Więc to jest druga inicjatywa, ta księga.

Sekcja kapłańsko-powołaniowa planuje również mówić o powołaniach poprzez przekaz wizualny:

– Trzecia mogłaby być w formie, powiedzmy, jakichś banerów lub innej formy wystawy na temat powołania, która byłaby rozstawiana wraz z pojawieniem się obrazu. To jest troszkę trudniejsza kwestia technicznie, ale jest ona też brana pod uwagę, ze względu właśnie na to, żeby ludzie mogli przechodząc zwrócić uwagę na to, czym to powołanie jest, jeśli chcieliby się na chwilę przy tym zatrzymać.

Czwartą inicjatywą, która też się powoli pojawia, to żeby konferencje w ciągu roku, wygłaszane między księżmi, uwzględniały temat kapłański – podkreślił ks. dr Pabiańczyk – Czym jest świętość kapłańska, czym jest powołanie, żeby ożywić to w nas samych. Jezuici chociażby przerywają po paru latach swoją pracę duszpasterską i wcześniej na rok czasu, teraz na 8 miesięcy, przeżywają swoje rekolekcje w odosobnieniu, w jakiejś grupie też oczywiście księży, ale jakby przerywając pracę duszpasterską, czego my czasem nie możemy sobie wprost wyobrazić, nawet, że miałoby nas jeden czy dwa dni nie być w parafii. Jak więc możliwym jest, że ksiądz przerywa na osiem miesięcy swój czas pracy duszpasterskiej właśnie po to, żeby odnowić w sobie i przypomnieć, jak bym to powiedział jeden z jezuitów, to co jest ważne w naszym powołaniu.

W ramach nawiedzenia będziemy także starali się promować właśnie ten aspekt powołania świadomości tożsamości kapłańskiej, która bywa na tyle enigmatyczna, że czasami wręcz trudna do określenia – powiedział duchowny i wyjaśnił, czym jest owa tożsamość – Podam przykład w jednym zdaniu. Po pierwsze tożsamość wynika z sakramentu święceń, czego nie da się, że tak powiem tej tożsamości mieć bez tegoż sakramentu, ale też ona się przekłada w formie funkcyjnej, czyli konkretnej posługi duszpasterskiej oraz relacji z Panem Bogiem, Jego osobistej. I tutaj jest jakby zaproszenie do świętości życia. W związku z tym niewątpliwie tożsamość będzie, jej rdzeniem będzie sakrament święceń, ale tutaj oczywiście trudno, żeby ktoś był księdzem, a nie był duszpasterzem. No ale trudno, żeby ktoś był księdzem, duszpasterzem, a nie chciał być świętym. W związku z tym jakby ta tożsamość w tej triadzie pokazuje nam, że jedno bez drugiego nie może istnieć, że nawet jeśli ktoś byłby księdzem przez sakrament święceń, to trudno, żeby nie chciał być świętym, czyli nie chciał umiłować Pana Boga i bliźniego. W związku z tym przypomnienie tego, czym jest tożsamość kapłańska, oczywiście to jest znacznie szerszy temat, może nam też pozwolić przeżyć tę odnowę nie tylko właśnie w tej funkcji duszpasterskiej dla parafian, ale też dla nas samych. Kwestia promocji powołania w tym przypadku będzie szła nie tylko w stronę znowu powiększania liczb, ale też odnowienia naszej własnej tożsamości.

Jednym z zadań, które udało się już zrealizować sekcji kapłańsko-powołaniowej, jest wprowadzenie krótkiej modlitwy ministrantów, kończącej się aktem strzelistym, mówiącym o tym, by choć jeden z nich został w przyszłości powołany na kapłana.

Peregrynacja kopii Cudownego Obrazu Matki Bożej rozpocznie się 6 kwietnia 2024 roku w kościele Nawiedzenia NMP w Wieluniu, a zakończy się 2 maja 2025 roku w Archikatedrze Świętej Rodziny w Częstochowie.

Skip to content