Pod hasłem „Uczynić różaniec modlitwą wszystkich” modlili się na Jasnej Górze uczestnicy X Ogólnopolskiej Pielgrzymki Żywego Różańca oraz II Ogólnopolskiego Kongresu Różańcowego. Na zakończenie dwudniowych uroczystości na jasnogórskim szczycie sprawowana była Eucharystia, której przewodniczył sekretarz pomocniczy Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów i przewodniczący Rady Wyższej Papieskich Dzieł Misyjnych abp Giovanni Pietro Dal Toso.

– Myślę, że hasło „Uczynić różaniec modlitwą wszystkich” jest niezwykle ważne. Istotne jest tu słowo „wszystkich”. Ta idea leżała w sercu bł. Pauliny Jaricot i wpisuje się w uniwersalność Kościoła oraz jego misji. Chrystusa przyszedł dla wszystkich, a my współpracując w dziele misyjnym też mamy takie zadanie – aby dotrzeć z Ewangelią do wszystkich.

Eucharystię, sprawowaną 4 czerwca koncelebrował m.in. bp Jan Piotrowski, przewodniczący Komisji Konferencji Episkopatu Polski ds. Misji. Jak tłumaczy – modlitwa różańcowa jest autentycznym świadectwem ludzkiej wiary w Chrystusa:

– „Żywy Różaniec” założony przez bł. Paulinę Jaricot powstał po to, aby wspierać misje. Zbliżamy się do 200-lecia działalności Stowarzyszenia, które wciąż nabiera dynamiki. Warto również wspomnieć, że takiej dynamiki nadał mu również św. Jan Paweł II Listem Apostolskim o Różańcu Świętym.

Bp Jan Piotrowski dodał również, że każdej osobie modlącej się na różańcu otwiera się horyzont wszystkich potrzeb Kościoła – zarówno duchowych, jak i materialnych.

W jasnogórskich uroczystościach uczestniczył również o. dr Luca Bovio, sekretarz krajowy Papieskiej Unii Misyjnej, której zadaniem jest „budzenie” w Kościele świadomości oraz gorliwości misyjnej, a także ożywianie ducha braterstwa i misyjnej współpracy:

– Modlitwa to podstawa do działania misyjnego. Wiemy doskonale, że misje rodzą się z wiary. Msza św. dziękczynna z okazji beatyfikacji Pauliny Jaricot przypomina nam prawdę, że wszystko rozpoczyna się z modlitwy – szczególnie z modlitwy różańcowej.

Idea Ogólnopolskiego Kongresu Różańcowego oraz corocznej pielgrzymki to jednoczenie wspólnot szerzących modlitwę różańcową. Jak wskazuje moderator Krajowy Żywego Różańca ks. Jacek Gancarek – spotkanie w klasztorze jasnogórskim wskazywać ma Polakom na rolę Różańca Świętego w ocaleniu wiary i miłości do Chrystusa. – Dziękujmy Bogu za dar życia Pauliny Jaricot, wzoru do naśladowania:

– Paulina Jaricot założycielka Żywego Różańca jest też założycielką dzieła rozkrzewiania wiary. Kongres jest więc formą dziękczynienia Panu Bogu za beatyfikację nowej błogosławionej oraz wszystkie dzieła, które założyła.

W jasnogórskich uroczystościach uczestniczyło tysiące pątników, którzy w wielu przypadkach przebyli w pielgrzymce setki kilometrów. Wśród też grupy byli m.in. Janusz Paszkowski oraz Jacek Skoczeń:

– Uczestniczymy w tegorocznym Kongresie, ponieważ jesteśmy rycerzami Jana Pawła II. Ojciec Święty związany był z różańcem, a Kongres to przede wszystkim Różaniec Święty. Jako rycerze jesteśmy u swojej matki – Królowej Różańca Świętego. Całym sercem wspieramy inicjatywę Kongresu. Podczas pielgrzymki modlimy się o powołania kapłańskie – mówi Janusz Paszkowski.

– Matka Boża Częstochowska Królowa Polski jest patronką Prowincji Polskiej Zakonu Św. Jana Pawła II. Na Jasnej Górze czujemy się więc jak we własnym domu – dodaje Jacek Skoczeń.

Drugiego dnia jasnogórskich uroczystości odbyła się również konferencja, wygłoszona przez Dyrektora Krajowego Papieskich Dzieł Misyjnych ks. Macieja Będzińskiego. O to, jakie treści przygotował dla słuchających, zapytaliśmy duchownego jeszcze przed rozpoczęciem prelekcji:

– Wspieranie misji nie jest żadnym „novum”. Paulina Jaricot pragnęła modlitwą i ofiarą wspierać misje „Ad Gentes”, czyli tam gdzie Ewangelia głoszona jest po raz pierwszy. Podczas wykładu chciałbym podsumować lata, w czasie których udało nam się zebrać prawie 600 tys. zł. I przekazać na budowę świątyń na terenach misyjnych.

II Ogólnopolski Kongres Różańcowy rozpoczął się na Jasnej Górze 3 czerwca. Prelekcje wygłosili: dr Wincenty Łaszewski, ks. dr. Bogdan Michalski oraz ks. prof. Marek Tatar, prodziekan Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

Główne uroczystości X Ogólnopolskiej Pielgrzymki Żywego Różańca odbyły się natomiast 4 czerwca.

ABK

Skip to content