Z okazji przypadającej dziś (20 października) setnej rocznicy modlitwy dziękczynnej Józefa Piłsudskiego na Jasnej Górze, w Kaplicy Matki Bożej modlili się przedstawiciele Związku Piłsudczyków Rzeczypospolitej Polskiej.

Wizyta marszałka w 1921 roku była podziękowaniem dla Matki Bożej za zwycięstwo w wojnie z bolszewikami. Uroczystej Mszy św. przewodniczył ks. Edmund Skalski, krajowy duszpasterz Piłsudczyków. Jak zaznaczył, to Maryja prowadziła marszałka Piłsudskiego drogą do zwycięstwa.

– Bohaterem tego wydarzenia była Maryja, ponieważ posłużyła się Ona Józefem Piłsudskim, który stworzył klimat walki oraz armię, zdobywając bitwę – powiedział ks. Edmund Skalski.

Podczas homilii ks. Edmund Skalski przypomniał, że od dawana naród polski doświadczał przedziwnej opieki Matki Najświętszej.

– […] Dzięki wstawiennictwu w 1920 roku osamotniona Polska obroniła siebie i Europę przed ateistyczną, bolszewicką nawałą. To Maryja świeciła nad Polską w ciemnych latach okupacji i to Ona dała zwycięstwo poprzez niezłomne posługiwanie wielu wspaniałych kapłanów, m.in. błogosławionego kard. Stefana Wyszyńskiego czy św. Jana Pawła II […] – mówił w homilii krajowy duszpasterz Piłsudczyków.

Marszałek Józef Piłsudski planował przybycie na Jasną Górę już w 1920 roku, aby podziękować za zwycięską Bitwę Warszawską. Niestety tej pielgrzymki nie udało się zorganizować. Mimo to ówczesny mąż stanu nie zapominał o Maryi oraz Bogu, udając się do częstochowskiego klasztoru po zwycięskiej wojnie polsko-bolszewickiej.

BNO

 

Skip to content