„Piszę, by ocalić od zapomnienia” – spotkanie autorskie z ks. Arkadiuszem Paśnikiem

Kapłan, pisarz, terapeuta. W swoich książkach z wielką wrażliwością porusza trudne tematy, dając równocześnie nadzieję, że w życiu wbrew wszystkiemu można odnaleźć pokój. Ks. Arkadiusz Paśnik – autor „Obietnicy” czy „Rut i Noemi” w rozmowie z Aleksandrą Mieczyńską w OPK Gaude Mater zdradził m.in., że trudne doświadczenia wcale nie muszą ściągać na dno, a wręcz przeciwnie.

Spotkanie autorskie zgromadziło całą salę gości, zasłuchanych w słowa pisarza. Podczas rozmowy poruszane były tematy, oscylujące wokół człowieka i tego, że czasami warto zajrzeć w głąb, poznać indywidualną historię, by zrozumieć, skąd biorą się określone zachowania. Autor „Judasza” wyjaśnił, że inspiracje do swoich książek czerpie z codzienności, skupiającej się najczęściej na parafianach:

– Moim zdaniem jestem po prostu istotowo zjednoczony z ludźmi. Moje książki dotyczą ludzi, ich życia, ich problemów, codziennego dnia. Jest to m.in. spowodowane moim życiem na parafii, które nie pozwala oderwać się od spraw codziennych. Dlatego może moje książki dotyczą tych przyziemnych spraw, by ocalić od zapomnienia życie proste, życie zwyczajnych ludzi.

Ks. Paśnik, jak sam zaznaczył, nie skupia się na określonym gronie odbiorców. Swoje książki pisze w konkretnym celu – by historie w nich zawarte stały się swoistym monumentum dla ludzi, których one dotyczą:

– Myślę, że kluczową osobą dla mojej „kariery” pisarskiej był Ernest Bryll, który powiedział mi proste, lecz bardzo mocne słowa – po prostu pisz. I tak zrobiłem! Pisałem o mojej rodzinie, o sybirakach, o ludziach złamanych. Tylko i wyłącznie z jednego powodu, chciałem ocalić ich od zapomnienia!

Dorobek pisarza stale się powiększa, pomysłów na kolejne książki nie brakuje. Duchowny zdradził, o czym będzie jego kolejna książka, która już niebawem pojawi się na rynku:

– Teraz napisałem książke pt. „Dom” i zabieram czytelników do XVI-wiecznych Niderlandów, konkretnie do domu Hieronima Bosha. Artysta maluje wówczas „Stół mądrości”, czyli „Siedem grzechów głównych” i szuka inspiracji w świecie „wielkich” ludzi, ale w pewnym momencie zaczyna słuchać ludzi, którzy go otaczają – żony, dzieci… Zauważa, że mądrość nie płynie od ludzi wielkich wyłącznie, ale jest też ukryta w rodzinie, w relacjach i więziach. I my też wszyscy malujemy podobne obrazy.

W książkach Arkadiusza Paśnika najbardziej urzeka mnie prawda – mówiła Aleksandra Mieczyńska, która prowadziła rozmowę z autorem – To, że on czasami dokopuje się, a nawet„dodrapuje” do prawdy o Bogu, ludziach, sobie samym i że samemu można się w tym poszukiwaniu odnaleźć i trochę podejrzeć, jak on sam to robi. I w swoim życiu nie odpuszczać szukania.

Po rozmowie goście mogli indywidualnie zamienić kilka słów z pisarzem oraz zdobyć jego książki wraz z dedykacją. Całe spotkanie zostało okraszone psalmami w wykonaniu Agnieszki Fiuk. Wydarzenie objęte było patronatem medialnym Radia Fiat, portalu Częstochowskie24 i Edycji Świętego Pawła oraz mecenatem metropolity częstochowskiego, abp. Wacława Depo.

Spotkanie z ks. Arkadiuszem Paśnikiem, 08.09.2023 r.

LN

Galeria: Zbyszek Derda

Skip to content