Podsumowanie 396. Zebrania Plenarnego KEP

Fot. Radio Fiat

Na Jasnej Górze w dniach 20-21 listopada obradowało 396. Zebranie Plenarne Konferencji Episkopatu Polski. Głównymi tematami spotkania były: pierwsza rzymska sesja Synodu o synodalności, nowy program duszpasterski Kościoła w Polsce, ochrona dzieci i młodzieży oraz konflikt w Ziemi Świętej.

Po raz pierwszy w Zebraniu Plenarnym KEP uczestniczył nowy nuncjusz apostolski w Polsce abp Antonio Guido Filipazzi, który przekazał listy uwierzytelniające przewodniczącemu Episkopatu abp. Stanisławowi Gądeckiemu. Głównym tematem pierwszego dnia obrad 396. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski było podsumowanie rzymskiej sesji XVII Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów, która odbyła się w październiku, o czym szerzej mówił abp. Stanisław Gądecki:

– Głównym tematem Synodu jest synodalność rozumiana jako komunia, która łączy wszystkich uczniów Chrystusa na wspólnej drodze, podkreślając godność, dary i charyzmaty każdego z wierzących, ofiarowane przez Ducha Świętego na rzecz służby misyjnej całego Kościoła – powiedział przewodniczący KEP.

Abp Adrian Galbas, przewodniczący Rady KEP ds. Apostolstwa Świeckich, przypomniał, że: – jesteśmy po dwóch latach od rozpoczęcia tego gigantycznego procesu teologicznego i logistycznego w nowożytnej historii Kościoła. Przynajmniej jeszcze rok pracy przed nami.

– Dla mnie to rzymskie wydarzenie było działaniem bardzo duchowym. Uświadomiłem sobie, że trochę mi tego zabrakło od początku, tej duchowości synodalności, gdyż zaczęliśmy mówić o Synodzie na początku od strony praktycznej – zauważył abp Galbas i dodał: – Patrzymy na Synod jako na narzędzie odnowy Kościoła. Synod to nie jest jakiś nowotwór, który pojawił się na nieskażonej tkance Kościoła. Synod nie jest też parawanem, który jest tylko po to, by zakryć manipulacje, które się dokonują, na doktrynie czy praktyce Kościoła – zwrócił uwagę.

Podczas obrad biskupi zapoznali się z zadaniami wynikającymi z wejścia w życie nowej ustawy, której celem jest wzmocnienie prawnej ochrony dzieci przed przemocą. Prymas Polski abp Wojciech Polak jako delegat KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży przedstawił również stan przygotowania koncepcji kościelnego zespołu niezależnych ekspertów, którego celem ma być zbadanie dramatu wykorzystywania seksualnego w Kościele w Polsce.

– Na Zebraniu Plenarnym w marcu tego roku biskupi podjęli decyzję o rozpoczęciu takich prac i zostało to powierzone mnie, jako delegatowi ds. ochrony dzieci i młodzieży, aby wypracować wraz z zespołem moich współpracowników koncepcje takiej komisji. Te pierwsze prace i konsultacje zostały podjęte – mówił abp Wojciech Polak.

Biskupi zapoznali się ze stanem przygotowań do zapowiedzianego przez Papieża Franciszka Roku Jubileuszowego 2025. Podjęli też temat wsparcia modlitewnego i humanitarnego dla wszystkich dotkniętych skutkami wojen i konfliktów, szczególnie w Ziemi Świętej i Ukrainie. W związku z rozpoczynającą się w pierwszą niedzielę Adwentu nowym rokiem liturgicznym i duszpasterskim omówili nowy program duszpasterski: „Uczestniczę we wspólnocie Kościoła”.

Drugiego dnia obrad dokonali wyborów do gremiów Episkopatu. W czasie obrad biskupi modlili się wspólnie w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej. Pierwszego dnia obrad wieczorem podczas Apelu Jasnogórskiego, a następnego dnia podczas porannej Mszy św. Za wstawiennictwem Matki Bożej Jasnogórskiej, Królowej Polski, biskupi polecali Bogu wszystkie sprawy Kościoła i Ojczyzny.

BNO/KEP

Skip to content