Wojny, konflikty zbrojne z największą siłą zawsze uderzają w najsłabszych i najbiedniejszych, których zdania nie biorą pod uwagę ci, którzy za ich cierpienie ponoszą odpowiedzialność. Miejscem, gdzie rozgrywa się kolejny dramat cywilów, jest rejon Bliskiego Wschodu. Jego mieszkańców pilną pomocą obejmuje Caritas.
7 października w konflikcie izraelsko-palestyńskim doszło do gwałtownej eskalacji przemocy. W wyniku starć zbrojnych zginęło kilka tysięcy osób, a kilkanaście tysięcy zostało rannych. I nie jest to ostateczny bilans tego konfliktu. Ponadto jego ofiarami są ludzie, którzy stracili domy i dorobek życia. Bombardowania i ostrzał spowodowały zniszczenia infrastruktury na dużą skalę i masowe przemieszczenia. Nakaz ewakuacji północy Gazy i wezwanie 1,1 miliona ludzi do przeniesienie się na południe w ciągu 24 godzin jedynie pogłębiły i tak istniejącą już katastrofę humanitarną. Według ONZ wysiedlono już ponad 400 tys. osób. Jednak ludzie nie mają ani środków, ani możliwości znalezienia bezpiecznego dachu nad głową. Ponadto, z powodu zamknięcia granic, mieszkańcy Gazy pozbawieni są prądu, wody, paliw, żywności i leków.
Patriarchowie kościołów na Bliskim Wschodzie wzywają, by przy wsparciu Wspólnoty Międzynarodowej, pozwolono organizacjom charytatywnym na niesienie pomocy humanitarnej, w tym na dostarczenie artykułów pierwszej potrzeby oraz na udzielenie pomocy medycznej.
Wzywamy wszystkie strony do deeskalacji tej wojny, aby ocalić życie niewinnych ludzi, jednocześnie służąc sprawie sprawiedliwości. Apelujemy o wsparcie dla wszystkich, którzy ucierpieli w tej wojnie, w tym także dla rodzin pogrążonych w żałobie. Wzywamy mieszkańców naszych zborów i wszystkich ludzi dobrej woli na całym świecie, aby we wtorek 17 października obchodzić Dzień Modlitwy i Postu. Jest jeszcze czas, aby powstrzymać nienawiść – zaapelowali duchowni.
Obecna na miejscu narodowa Caritas jest gotowa do udzielenia wsparcia, gdy tylko zostaną otwarte bezpieczne korytarze pomocy humanitarnej. Przekazane zostaną paczki żywnościowe, zestawy higieniczne, materace, leki i środki medyczne. Planowane jest także udzielenie podstawowej pomocy medycznej i psychospołecznej dla ofiar konfliktu.
Działania pomocowe dla ofiar konfliktu na Bliskim Wschodzie można wesprzeć, dokonując wpłaty na stronie caritas.pl
Źródło: caritas.pl