Ponad 6,5 mln zł Polacy zebrali na pomoc powodzianom w Słowenii

Caritas Polska podsumowała ogólnopolską zbiórkę na rzecz powodzian w Słowenii. Dzięki ofiarności ludzi dobrej woli organizacja przekaże partnerowi – Caritas Słowenia – 6,5 mln zł. Środki te zostaną rozdysponowane wśród poszkodowanych.

Dokładamy swoją cegiełkę do odbudowy Słowenii i wsparcia jej mieszkańców po tej wielkiej katastrofie, która miała miejsce na początku sierpnia. Kwota, którą zebraliśmy, to efekt ogólnopolskich zbiórek, które odbyły się w całej Polsce — mówi Ireneusz Krauze, zastępca dyrektora Caritas Polska.

Słowenia znajduje się aktualnie w fazie odbudowy po największej klęsce żywiołowej w swojej historii. Poszkodowani rozpoczęli remonty swoich domów. Trwają intensywne prace przed jesienią, kiedy znowu mogą pojawić się deszcze i powodzie. Nieoficjalnie straty szacuje się nawet na 7 miliardów euro.

Większość poszkodowanych wciąż potrzebuje wsparcia

Według danych Caritas Słowenia ponad 10 000 gospodarstw domowych zostało dotkniętych powodzią. Około 700 rodzin zostało pozbawionych domów i mieszkań, które zostały zniszczone lub przestały istnieć. — Maszyny budowlane naprawiające drogi i mosty można zobaczyć wszędzie. Cała gospodarka ponosi skutki powodzi. Niektóre osiedla są wciąż odcięte od świata. Służby słoweńskie i organizacje humanitarne mają bardzo dużo pracy — mówi Jana Lampe, kierowniczka ds. międzynarodowej pomocy humanitarnej w Caritas Słowenia.

Większość poszkodowanych w powodzi nadal potrzebuje środków finansowych na zakup osuszaczy i materiałów budowlanych. Trwa intensywne oczyszczanie ścieków wodnych oraz rzek, by zdążyć przed jesiennymi opadami, które niosą ze sobą ryzyko kolejnych powodzi. — Wiele osób jest przestraszonych i obawia się, że katastrofa może się powtórzyć. Około jednej czwartej rodzin dotkniętych katastrofą ma długi związane z kredytem na dom, który albo zniknął, albo został zniszczony. Wiele osób zmaga się z traumą — dodaje Jana Lampe.

Woda to straszny żywioł, który niszczy wszystko — mówi pan Vasarič z miejscowości Vrbje w środkowo-wschodniej Słowenii. — Moja sytuacja jest szczególnie trudna, bo mam starszy dom. Wszystkie panele, parkiety, meble, sypialnia, wszystko zostało zniszczone. W tej chwili najbardziej potrzebujemy murarzy, parkieciarzy i malarzy. Potem będziemy potrzebować mebli i całego wyposażenia, abyśmy mogli normalnie gotować, żyć i spać — tłumaczy mężczyzna.

Wspólny projekt pomocowy

Środki w wysokości ponad 6,5 mln zł, pozyskane w czasie ogólnopolskich zbiórek w kościołach oraz w formie wpłat na konto, Caritas Polska przekaże lokalnemu partnerowi Caritas Słowenia, z którym pracuje już nad wspólnym projektem pomocowym. — Powrót do pierwotnego stanu to zapewne kwestia kilku lat, ale mówimy nie tylko o tej odbudowie materialnej. Jesteśmy jednak ludźmi. Wewnętrzne rany pewnie będą goić się znacznie dłużej. Zrobimy wszystko, żeby nikogo nie zostawić samemu sobie. Razem będzie nam łatwiej. Dziękujemy serdecznie bracia i siostry z Polski za waszą pomoc! — mówi Jana Lampe.

Fundusze z ogólnopolskich zbiórek to już kolejna pomoc niesiona Słowenii przez Caritas Polska. Gdy tylko dowiedzieliśmy się o powodzi, to w trybie interwencyjnym przekazaliśmy słoweńskiej Caritas 100 tys. zł na walkę ze skutkami powodzi i pomoc dla tych, którzy znaleźli się w dramatycznej sytuacji. Dzięki ofiarności darczyńców i partnerów przekazaliśmy także dary rzeczowe drogą lotniczą we współpracy z Dowództwem Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych oraz Caritas Ordynariatu Polowego — podsumowuje Ireneusz Krauze.

Słoweńska Caritas należąca, podobnie jak Caritas Polska, do sieci Caritas Internationalis, niesie pomoc na miejscu od początku powodzi. Do najbardziej potrzebujących trafiały w pierwszej kolejności bony pieniężne na artykuły pierwszej potrzeby, ale też na narzędzia i środki niezbędne do posprzątania i zabezpieczenia domów i mieszkań. Następnie odbyła się dystrybucja środków czystości, preparatów do dezynfekcji, narzędzi do sprzątania, artykułów higienicznych, pościeli, ręczników, koców i sprzętu AGD. Pomoc materialna trafiła do Słowenii zaraz po powodzi od wielu Caritas zrzeszonych w sieci Caritas Internationalis, w tym od Caritas Polska, która przekazała Słowenii m.in. osuszacze powietrza. Na miejsce przybyli także żołnierze polskich wojsk inżynieryjnych wraz ze specjalnym sprzętem, którzy pomagali odbudowywać zniszczone mosty.

Źródło: Caritas Polska

Skip to content