„Potrzeba nam Ducha Świętego na co dzień” – konferencja dziekanów w WMSD

22 stycznia miała miejsce konferencja dziekanów w Wyższym Międzydiecezjalnym Seminarium Duchownym w Częstochowie. Cykliczne spotkania odpowiedzialnych za dekanaty kapłanów to m.in. obrady, podczas których wspólnie planowane są działania na szczeblu archidiecezjalnym.

Abp Wacław Depo wyjaśnił, że coroczne kolegia dziekanów organizowane w częstochowskim seminarium pozwalają nie tylko na wspólne spotkania i modlitwę, ale także dają możliwość dyskusji o aktualnych problemach, zamierzeniach oraz wyzwaniach. Tematyka styczniowej konferencji dotyczyła m.in. zbliżającej się peregrynacji:

– Konferencja dziekanów to jest swoisty senat biskupi i są zwoływani przynajmniej dwa razy do roku, ale jeśli są ważne wydarzenia, które trzeba przygotować i skoordynować, no to wtedy spotykamy się częściej. A teraz to przede wszystkim jest sprawa peregrynacji obrazu Matki Bożej Częstochowskiej i dlatego to nam będzie na pierwszym miejscu, a później sprawy bieżące, które będą wymagały rozwiązań, tak jak chociażby lekcje religii w szkole, zatrudnienia księży katechetów, no i bieżące sprawy.

Poniedziałkowe spotkanie dziekanów poprzedzone zostało Mszą św. pod przewodnictwem Metropolity Częstochowskiego, który w homilii mówił o tym, że należy być czujnym na działanie złego ducha:

– Wsłuchując się dzisiejszy fragment Ewangelii św. Marka dostrzegamy Jezusa przywołującego do siebie ludzi i ukazującego nielogiczność rozumowania uczonych w Piśmie. Ta przypowieść jest obrazem krótkiej, decydującej walki, którą podejmuje Jezus wobec wszelkiego zła i przeciwnika Boga, którym jest szatan.

Większość systemów myślowych we wszystkich cywilizacjach i epokach personifikuje zło. Człowiek bywa często niejako pod wpływem złego ducha – podkreślił abp Depo i dodał – Mamy tego konkretny przykład, kiedy w najbliższych dniach będziemy przeżywać kolejną rocznicę wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau, ale tu chodzi i o historię, i o czas dzisiejszy, teraźniejszość, kiedy na całym świecie człowiek, który odrzucił Boga i jego prawa staje się ludobójcą. Nie potrzeba więcej szukać niż za naszą wschodnią granicą, ale również to dotyczy i wewnątrz naszego kraju dzisiaj, kiedy są łamane wszelkie prawa i nie ma fundamentu.

Pasterz archidiecezji częstochowskiej zaznaczył, że Duch Święty jest jedynym ratunkiem dla błądzącego w ciemnościach współczesności człowieka:

– Bez pomocy Ducha Świętego nikt z nas nie jest w stanie wyznać, że Jezus jest Panem i naszym Zbawicielem. Trzeba uznać tę moc Ducha Świętego działającą w Kościele, pomimo różnych zawirowań. A nawet sprzeciwu, teraz Konferencje Episkopatów świata wobec tych czy innych deklaracji, mówiących o prawie błogosławieństwa związków nieregularnych. A wiemy, że tutaj jest droga prosta, nie wolno błogosławić zła, bo ono się będzie rozszerzać, a nie nawracać. Jezus powiedział do uczonych w Piśmie: „Może szatan wyrzucać złego ducha?”. I tutaj potrzeba nam Ducha Świętego na co dzień, w naszych wzajemnych spotkaniach i wzajemnych waszych spotkaniach, chociażby poprzez wizytę duszpasterską i kolędową.

Księżą dziekani są koordynatorami duszpasterstw w regionie zazwyczaj 10 parafii. To oni zarządzają pracą zgromadzeń, troszczą się o sprawy personalne oraz relacje między duchownymi. Stanowią także gremium metropolity częstochowskiego w charakterze doradczym.

Skip to content