Jasnogórskie Centrum Informacji zaprasza pielgrzymów do poznania jasnogórskich Via Crucis z przewodnikiem. To przede wszystkim monumentalna Golgota na Wałach, ale i jej miniatura w najnowszej Kaplicy św. Jana Pawła II. Jest również ta nazywana ‘Golgotą naszej codzienności’, czyli droga krzyżowa Jerzego Dudy Gracza i najstarsza, bo z XVIII wieku w Kaplicy Matki Bożej.

Bóg odtrącony przez umiłowane stworzenie – to perspektywa, którą widział i pragnął w malarski sposób przedstawić Jerzy Duda Gracz. To chwyta za serce – mówi s. Małgorzata Kierznowska, dyrektor Jasnogórskiego Centrum Informacji.

– Sam Jerzy Duda-Gracz długo pracował nad tymi obrazami. Mnie bardzo ujęło to, kiedy się dowiedziałam, że on próbował przedstawić cierpienie Boga i doszedł do wniosku, że jest to po ludzku prawie niemożliwe. W momencie, kiedy Jerzy Duda-Gracz wysunął Jezusa na pierwszy plan, całość dzieje się gdzieś poza Nim, bo nie jesteśmy w stanie wejść w świat ten Boży, naszymi ludzkimi możliwościami. Wtedy stwierdził, że teraz jest zadowolony.

Jak zachęca s. Kierznowska, warto odkrywać jasnogórskie drogi krzyżowe w ich bogatych wymiarach artystycznych i duchowych. W trzeciej części Kaplicy Matki Bożej, pielgrzymi mogą zobaczyć tworzące drogę krzyżową duże XVIII-wieczne obrazy z malarni jasnogórskiej. Tu nabożeństwo drogi krzyżowej sprawowane jest w Wielkim Poście.

– Czwarta stacja, spotkanie z Matką i napis jest, nie wiem czy dokładnie to przytoczę, “Najświętsza Matka zachodzi Jezusowi drogę”. Przepięknie to brzmi, i tak mnie to poruszyło, i tak to we mnie pracuje, że Matka zachodzi Jezusowi drogę. Jest ciągle przy Nim, towarzyszy Mu cały czas.

Trasa zwiedzania jasnogórskich Via Crucis zaplanowana jest od Sali Rycerskiej, gdzie we wprowadzeniu przy kopii Obrazu Matki Bożej pielgrzymi poznają historię Jasnej Góry. Następnie uczestnicy zobaczą ‘Golgotę Jasnogórską’ Jerzego Dudy-Gracza w górnej przybudówce Kaplicy Matki Bożej, natomiast w dolnej drogę krzyżowa, do której obrazy powstały w XVIII wieku w malarni jasnogórskiej. Kolejnym punktem będzie monumentalna ponad stuletnia droga krzyżowa na Wałach, jako ostatnią zobaczą pielgrzymi jej miniaturę w Kaplicy św. Pawła II. W tej ostatniej w twarzy Cyrenejczyka rozpoznać można rysy papieża Polaka.

Źródło: Biuro Prasowe @JasnaGóraNews
MS/Radio Jasna Góra

Skip to content