Pozwólmy działać Duchowi Świętemu – bp Przybylski na zakończenie Seminarium Odnowy w Duchu Świętym

Wieczorną Mszą św. w kaplicy Domu Rekolekcyjno-Pielgrzymkowego Towarzystwa Chrystusowego w Częstochowie zakończyło się w poniedziałek 26 czerwca siedmiotygodniowe Seminarium Odnowy Wiary – „Uwierz Mi, przed Tobą nowe życie”. Seminarium dla wszystkich, którzy chcieli pogłębić swoja wiarę i duchowość zorganizowała wspólnota Odnowy w Duchu Świętym Archidiecezji Częstochowskiej.

Na wspólnej modlitwie o zesłanie darów Ducha Świętego spotkał się z uczestnikami seminarium bp Andrzej Przybylski, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Ruchu Odnowy w Duchu Świętym. W krótkich słowach do modlących się bp Przybylski zaznaczył, że wszyscy jesteśmy pełni Ducha Świętego, jesteśmy w nim zanurzeni. Nie oznacza to jednak, że nie powinniśmy prosić Ducha Świętego o jeszcze większe napełnienie wiarą:

– Gdy mowa o zanurzeniu, od razu myślimy o pływaniu. Aby płynąć i nieć z tego satysfakcję, trzeba zanurzyć się w Duchu Świętym. Po raz pierwszy zostaliśmy zanurzeni na Chrzcie Świętym, następnie w Sakramencie Eucharystii. Większość z nas jest również bierzmowana. To nie daje nam Ducha Świętego na chwilę – on stale w nas jest. Tych sakramentów się nie powtarza, ponieważ Duch jest w nas obecny i nie wątpimy w to. Pismo Święte mówi, że miłość Jezusa jest rozlana w naszych sercach. My musimy zacząć pływać w tym morzu łaski. Takie seminaria temu właśnie służą – musimy nauczyć poruszać się w Duchu Świętym. Powinniśmy umieć posługiwać się tymi darami, choć często nie jesteśmy ich świadomi.

Odnowa w Duchu Świętym to obecnie w Polsce jeden z największych ruchów katolickich, liczący kilkadziesiąt tysięcy stałych członków i ok. 200 tys. sympatyków. Celem Odnowy nie jest stworzenie ujednoliconego ruchu o ścisłej strukturze, ale uwrażliwienie każdego chrześcijanina i wspólnoty na dary duchowe (charyzmaty), których Bóg udziela każdemu inaczej. O wspólnotowym charakterze Ruchu mówił prowadzący seminarium ks. Łukasz Trynda:

– To seminarium odnowy wiary było adresowane do wszystkich. Jeździłem po okolicy i zapraszałem. Ci, którzy odpowiedzieli, są tutaj. To potrzeba wspólnoty we wspólnocie – małe wspólnoty znajdują się w tych większych. W mniejszej wspólnocie, gdzie mamy do czynienia z zaufaniem, możemy otrzymać pomoc, której potrzebujemy. W większych parafiach, często ciężko o poczucie przynależności i wspólnoty.

W kategoriach sakramentalnych Ruch Odnowy opiera się na odnowieniu uczestnictwa wiernych w Kościele, tzn. na odnowieniu inicjacji, która dokonała się w sakramentach chrztu, bierzmowania i Eucharystii. Przez Ruch Odnowy jego uczestnicy zostają wprowadzeni w osobową relację z Bogiem. Zaproszeniem do włączenia się we wspólnotę Ruchu są m.in. seminaria, jak to częstochowskie:

– Seminarium odnowy wiary miał przybliżyć człowieka do Boga, a także pomóc poznać Ducha Świętego. Przez siedem tygodni nie dało się powiedzieć wszystkiego o działalności Ducha, był o zatem etap przygotowawczy. Teraz na chętnych czeka decyzja odnośnie tego, czy wstąpią do wspólnoty i pójdą za Panem Bogiem. Każdy tydzień, poza tym, który był dedykowany pracy osobistej, składał się z kilku stałych elementów. Na każdym spotkaniu obowiązywał inny temat, np. o grzechu lub zbawieniu. Ostatnim tematem jest Maryja jako oblubienica Ducha Świętego, która pokazuje nam, jak z nim żyć

Seminarium Odnowy Wiary zakończyło się wspólną modlitwą ze śpiewem, a także indywidualną modlitwą nad każdym z uczestników bp. Andrzeja Przybylskiego i ks. Łukasz Tryndy, którzy poprzez nałożenie rąk prosili o łaski i zesłanie darów Ducha Świętego.

Seminarium Odnowy w Duchu Świętym, 26.06.2023 r., fot.: Radio Fiat

Skip to content