Pierwsza peregrynacja kopii Cudownego Obrazu Matki Bożej w Archidiecezji Częstochowskiej miała miejsce 45 lat temu. Pomysł wędrówki Ikony Nawiedzenia po ziemiach polskich zainicjował bł. kard. Stefan Wyszyński.

Jak zaznaczył o. Paweł Subik OSPPE kustosz obrazu, niewiele osób zdaje sobie sprawę, że Prymas Tysiąclecia peregrynuje wraz z Matką Bożą po parafiach:

– To jest w ogóle wyjątkowy moment, dlatego że od Archidiecezji Częstochowskiej towarzyszy Maryi relikwiarz bł. kard. Stefana Wyszyńskiego. Wcześniej tego nie było. Abp Wacław Depo zdecydował, że teraz z Maryją będzie peregrynował również relikwiarz Wielkiego Świętego. Ten, który w ogóle duży wkład włożył w samą peregrynację, że mogła się rozpocząć.

Paulin pośrednio wdrożył w życie tę inicjatywę:

– Pomysł mi przyszedł do głowy po beatyfikacji z kard. Stefana Wyszyńskiego. Pytałem też naszych ojców, co oni o tym myślą, żeby właśnie relikwiarz bł. kard. Stefana Wyszyńskiego mógł peregrynować z obrazem. Słyszałem różne głosy, jedne były za, drugie mówiły, że to trzeba dopracować. Natomiast kiedyś powiedziałam o pomyśle w Instytucie z kard. Stefana Wyszyńskiego paniom, które się tym wszystkim tam opiekują. One zareagowały, poszły do arcybiskupa, który zauważył, że to świetna idea. Osobiście czuję wsparcie kardynała, potrzebuję jego wsparcia w czasie tej peregrynacji jako kustosz Cudownego Wizerunku.

Ikona Nawiedzenia do poszczególnych parafii jest transportowana specjalnym pojazdem, który nosi miano kaplicy-samochodu. Więcej na ten temat w rozmowie z Lindą Nocoń mówi o. Paweł Subik OSPPE – jeden z kierowców Matki Bożej. Rozmowa znajduje się pod linkiem.

Skip to content