Radomsko: procesja na cześć patronki miasta

W niedzielę 11 czerwca, na zakończenie Dni Rodziny w Radomsku, ulicami miasta przeszła procesja dziękczynna ku czci św. Królowej Jadwigi. Procesja przeszła ulicami miasta z parafii św. Lamberta do parafii św. Królowej Jadwigi.

Bp Andrzej Przybylski przybliża tradycję radomszczańskiej procesji na cześć patronki miasta oraz nakreśla tło historyczne powiązań św. Królowej Jadwigi z Radomskiem:

– Tradycyjnie od wielu lat Radomsko oddaje cześć patronce miasta, czyli św. Królowej Jadwidze. Historia mówi, że to właśnie w Radomsku panowie polscy zadecydowali, aby ogłosić królem Polski Jadwigę. Na cześć tego wydarzenia jest ona szczególną patronką miasta i mieszkańcy co roku, w ten szczególny sposób idąc z relikwiami, czczą św. Jadwigę, w uroczystej procesji od głównego kościoła św. Lamberta do Parafii św. Jadwigi Królowej.

Bp Przybylski, mówi o stacjach i ich symbolice na szlaku procesji dziękczynnej:

– Zatrzymujemy się przy trzech charakterystycznych dla charyzmatu królowej Jadwigi miejscach.  Tam gdzie są władze samorządowe, czyli w urzędzie miasta, by modlić się za wszystkich rządzących, potem zatrzymujemy się przy szkole ponieważ wiemy, że Jadwiga była odnowicielką Akademii Krakowskiej, na której dzięki niej powstał wydział teologiczny. Trzecią stacją jest szpital, na myśl o ubogich, których troskę św. Jadwiga nosiła w sercu. Wiele razy mówiąc do swojego męża, że zawsze łatwiej ubogim oddać różne rzeczy, ale kto im łzy powróci. Więc idziemy właśnie takim szlakiem w jej mieście, którego jest patronem.

Czy zainteresowanie wiernych jest duże? Odpowiada ks. Antoni Arkit, proboszcz parafii św. Lamberta:

– Po pandemii organizujemy to po raz drugi i w porównaniu do lat ubiegłych zainteresowanie jest średnie. Wiadomo, pogoda nie sprzyja osobom starszym, z młodymi różnie bywa. Natomiast mamy bardzo dobrą współpracę z miastem, które z każdej strony jest zaangażowane, dobrą atmosferę i liczymy na to, że również wierni dopiszą.

Na zakończenie uroczystości jadwiżańskich została odprawiona Msza św. w kościele św. Jadwigi Królowej.

EG
Galeria: Radio Fiat

Msza i procesja na zwieńczenie Dni Rodziny w Radomsku

Skip to content