Październik jest miesiącem, w którym studenci uczelni wyższych wracają do życia akademickiego. Na tę okoliczność Duszpasterstwo Akademickie Emaus w Częstochowie przygotowało dla żaków czterodniowe rekolekcje, które w środę 22 października dobiegły końca.

O zamyśle rekolekcji „Na Dobry Początek” oraz o ich przebiegu opowiedział ks. Michał Krawczyk, proboszcz parafii akademickiej:

Właśnie dzisiaj dobiegają końca rekolekcje akademickie, które odbywały się pod hasłem „Przebudź się! – Powstań! – Przyjmij!”. Każdy z dni miał swoje hasło i konkretne zadanie. Naszym celem było zaproszenie studentów, by z nową mocą rozpoczęli rok akademicki i myślę, że to się udało. Wczoraj mieliśmy kolację z nowymi studentami, przyszło ich bardzo dużo. Teraz właśnie są na Eucharystii. Bogu niech będą dzięki za to, co zrobił już w ich sercach i za owoce, które będą.

Czego można było podczas ich trwania doświadczyć i się dowiedzieć, relacjonuje prowadzący rekolekcje ks. dr Łukasz Dyktyński:

Przez 4 dni szliśmy drogą Bożego Słowa i drogą liturgii w trzech odsłonach: „Przebudź się!”, to znaczy otwórz oczy wiary, „Odważ się!”, to znaczy zrób krok do przodu za Panem Bogiem w swoim życiu. No i dzisiaj, na podsumowanie, mamy temat „Przyjmij!” to najbardziej będzie się realizować w sakramentach, w spowiedzi i Komunii św.. Te trzy odsłony rekolekcji to tak naprawdę karmienie duszy, takie ożywienie serca, które da później siłę na cały rok akademicki. A światłem oczywiście były czytania liturgiczne, które Kościół przypisał na poszczególne dni i różne Boże dotknięcia – Boże historie z życia wzięte.

Ks. dr Łukasz Dyktyński – Rekolekcje „Na Dobry Początek” w Duszpasterstwie Akademickim Emaus | Fot. Radio Fiat

Swoimi wrażeniami z udziału w rekolekcjach “Na Dobry początek” podzielił się Szymon Ujma, prezes Katolickiego Związku Akademickiego:

Na mnie szczególne wrażenie wywarł sam ks. Łukasz i to z jaką mocą wygłaszał Słowo do nas. Sam temat rekolekcji według mnie jest szczególnie ważny dla mnie jako osoby młodej i moich rówieśników. Wydaje się, że my – osoby młode – jesteśmy ostatnio zbyt leniwi. Papież Franciszek powiedział podczas Światowych Dni Młodzieży w Polsce: „Nie bądźcie młodymi emerytami!”. Myślę, że te rekolekcje przypominają o tym, by być młodym duchem i po prostu żyć.

Rekolekcje zostały zakończone koncertem uwielbieniowym w wykonaniu Marty Madejskiej, podczas którego piosenkarka zaprezentowała materiał ze swojej debiutanckiej płyty „Po Twoich śladach”.

Wszystko wskazuje na to, że rekolekcje „Na Dobry Początek” zostaną powtórzone w przyszłym roku. Duszpasterstwo Akademickie już teraz planuje kolejne wydarzenia, o których z pewnością będziemy informować w Radiu Fiat.

Rekolekcje „Na Dobry Początek” w Duszpasterstwie Akademickim Emaus | Fot. Radio Fiat
Skip to content