Rekolekcje wielkopostne on-line

Rekolekcje/fot. Radio Fiat

Od Środy Popielcowej Kościół katolicki przygotowuje się do prawidłowego przeżywania świąt Zmartwychwstania Pańskiego. Przez 40 dni Wielkiego Postu wierni zagłębiają mękę Chrystusa, uświadamiając sobie, jak wielką ofiarę poniósł On w imię ludzkiego Zbawienia. W lepszym poznaniu prawd wiary, szczególnie przez dzieci i młodzież, pomóc mają również rekolekcje wielkopostne.

W związku z sytuacją epidemiczną na terenie kraju dotychczasowa forma nauk dla dzieci i młodzieży musiała zostać zmieniona. Referat Katechetyczny Archidiecezji Częstochowskiej przygotował więc rekolekcje on-line, których transmisję będzie można wykorzystać w ramach zdalnej katechezy. Inicjatywie błogosławi abp Wacław Depo, wskazując na istotę formacji rekolekcyjnej:

– Prawdy katechetyczne rozpoznajemy choćby poprzez spotkania w rodzinie czy pojęcia takie jak, Boże Narodzenie, Wielkanoc, krzyż, Pan Jezus. Nasza duchowa komunikacja wymaga jednak pogłębienia. Obecnie dzieci i młodzież wychowywane są w dobie internetu. Rekolekcje wielkopostne on-line przygotowane są właśnie z myślą o nich. Aby poznawali Boga, także poprzez taką formę.

Naukę rekolekcyjną, w postaci krótkich filmów, do dzieci i młodzieży kierują częstochowscy biskupi. Starszej grupie o Chrystusie mówi bp Andrzej Przybylski:

– W pierwszej swojej konferencji skierowanej do młodych nakreśliłem, czym w ogóle są rekolekcje. Dlaczego się je organizuje. Najważniejsze jest nasze nawrócenie, dlatego podczas nauk skupiam się właśnie na tym. Próbuję pokazać młodym, jaka to wielka radość dla Boga, księdza czy innych osób, jeśli dojdzie do czyjegoś nawrócenia.

Dla młodszej grupy dzieci, ze szkół podstawowych, rekolekcje prowadzi natomiast bp senior Antoni Długosz:

– Poruszyłem prawdę związaną z czwartym przykazaniem „czcij Ojca swego i Matkę swoją”. Chcę uświadomić dzieciom, że Pan Jezus zachęca nas, abyśmy naśladowali Go w całkowitym posłuszeństwie oddania się rodzicom. Aby były wdzięczne za otrzymany dar życia i wychowanie, które zapewniają im rodzice. Zwracam też uwagę na istotną rolę dziadków oraz nauczycieli.

O tym, w jaki sposób będzie można odsłuchać nauk rekolekcyjnych, prowadzonych przez biskupów, mówi ks. Paweł Wróbel z Referatu Katechetycznego Archidiecezji Częstochowskiej:

– Przygotowany materiał filmowy w formie 3 różnych konferencji dla dwóch grup wiekowych zostanie udostępniony na stronie internetowej Referatu Katechetycznego. Każdy z katechetów lub księży będzie mógł pobrać link do danego spotkania, a następnie wyświetlić film na lekcji.

Z rekolekcji wielkopostnych będzie można korzystać od 1 marca bieżącego roku.

ABK