Spotkanie Komisji Maryjnej

W sobotę 26 marca w Instytucie Prymasa Wyszyńskiego w Częstochowie odbyło się zebranie Komisji Maryjnej Konferencji Episkopatu Polski. Jednym z tematów spotkania było zawierzenie Rosji i Ukrainy Niepokalanemu Sercu Maryi.

W zebraniu wziął udział metropolita częstochowski abp Wacław Depo, który przypomniał, że Maryja jest zawsze ukierunkowana ku Chrystusowi. Dlatego akt zawierzenia jest tak istotną sprawą w obliczu obecnych wydarzeń.

– Jej rolą jest pośredniczenie u boku Jedynego Pośrednika, którym jest Jezus. Wspomniany akt poświęcenia świata, Rosji oraz Ukrainy Niepokalanemu Sercu Maryi musi uwzględniać to jedyne pośrednictwo, którym Maryja uprasza swojego Syna, ponieważ to On zbawia każdego człowieka bez wyjątku – nie tylko ofiarę, ale też agresora, ponieważ Bogu zależy na tym, by nikogo nie zatracić – powiedział abp Wacław Depo.

W ubiegłym tygodniu podczas wyborów 391. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski metropolita częstochowski abp Wacław Depo został wybrany na drugą kadencję przewodniczącego Komisji Maryjnej. Sobotnie spotkanie było zatem pierwszym po nowym wyborze Konferencji.

– Celem Komisji jest koordynowanie wszystkich działań duszpasterskich i maryjnych, zwłaszcza pod kątem duchowości maryjnej w Polsce. Spotykamy się regularnie raz lub dwa razy w roku, współpracując m.in. z Polskim Towarzystwem Mariologicznym – mówił o. Mariusz Tabulski, sekretarz Komisji Maryjnej.

Współpraca Komisji Maryjnej z Polskim Towarzystwem Mariologicznym ma na celu promowanie mariologii oraz kształtowanie jej pobożności.

– To są dwie rzeczy, które wzajemnie się dopełniają, z tym że raz bardziej zwracamy uwagę na kwestie mariologiczne i doktrynalne, innym razem na to, co dzieje się w pobożności, ponieważ należy zgodzić się z tym, że z jednej strony trzeba pozytywnie rozwijać pewne elementy mariologiczne i pobożne, a zarazem przestrzegać przed błędami próbującymi zakorzenić się w prawdzie – wyjaśnił biorący udział w spotkaniu ks. Janusz Królikowski, przewodniczący Polskiego Towarzystwa Mariologicznego.

Komisja Maryjna Episkopatu Polski została powołana w 1957 roku przez prymasa Stefana Wyszyńskiego. Pierwotnie jej komisje miały cel, by w ciągu dziewięciu lat przygotować Polskę do odnowienia po 1000 latach Chrztu Świętego w duchu Ślubów Jasnogórskich.

BNO

Skip to content