Suma odpustowa w Parafii św. Marii Magdaleny w Działoszynie

W sobotę, 22 lipca w Parafii św. Marii Magdaleny w Działoszynie miał miejsce odpust. Uroczystej sumie o godzinie 18.00 przewodniczył oraz wygłosił homilię ks. Adam Polak. Do udziału w uroczystości zaproszono wszystkich parafian oraz osoby zaangażowane w działalność poszczególnych grup przy parafii.

Magdalena pojawia się w Ewangelii z siłą kogoś, kto głęboko kocha i pragnie kochać coraz bardziej. O wyjątkowości patronki Parafii św. Marii Magdaleny mówi proboszcz, ks. Jan Skibiński:

– Święta Maria Magdalena, patronka naszej parafii, jest tą świętą, którą Kościół niedawno wyniósł do wielkiej rangi. Jeszcze kilka lat temu obchodziliśmy tylko wspomnienie liturgiczne św. Marii Magdaleny, a papież Franciszek podniósł to wspomnienie do rangi święta. I tutaj w Działoszynie od dawien dawna, jak wskazują pierwsze zapiski, Maria Magdalena patronuje tej wspólnocie.

Ks. Adam Polak, sekretarz wydziału duszpasterskiego Kurii Metropolitarnej w Częstochowie wyjaśnia dlaczego Maria Magdalena jest współczesną świętą oraz czego możemy się od niej uczyć:

– Taka misja na współczesne czasy, czyli papież Franciszek cały czas mówi, że mamy być apostołami i misjonarzami oraz uczniami jednocześnie. I Maria Magdalena jest pokazana zarazem jako uczennica pańska, czyli ta, która słucha Jezusa, która chodzi za nim, ale jednocześnie jest pierwszą posłaną przez niego i to do mężczyzn, co wtedy było trochę niewyobrażalne i myślę, że też dlatego właśnie, jest pionierką Biblii. Pokazaniem kobiety, która jest wiarygodna, która głosi dobrą nowinę i to nawet pierwszemu Papieżowi Piotrowi.

Ks. Polak w homilii, nawiązując do Marii Magdaleny i jej pierwszego spotkania z Jezusem, przybliżył główny cel, jakim jest wybór miejsca – ogród – do zbawczych działań Boga:

– Chrystus bardzo świadomie wybiera ogród jako miejsce, gdzie dzieją się najważniejsze wydarzenia zbawcze. Na miejsce swojej męki, śmierci i zmartwychwstania. Chcę nam pokazać, że oto teraz stwarza wszystko od nowa. Oto teraz daje całej ludzkości nową szansę. Oto teraz przez zmartwychwstanie cała ludzkość wraca niejako do pierwotnego stanu szczęścia. I pierwszą, która to widzi jest właśnie patronka tej wspólnoty parafialnej św. Maria Magdalena.

Kaznodzieja porównał Marię Magdalenę do pierwszej kobiety – Ewy. Przedstawił ją jako nowe dobre wcielenie, które ma nieść światu dobrą nowinę:

– Maria Magdalena w tej dzisiejszej Ewangelii jest ukazana jako nowa Ewa. Ewa w Księdze Rodzaju jest powodem grzechu, jest powodem zła. To ona ostatecznie zastawia niejako sidła na Adama. Tutaj widzimy Marie Magdalenę w zupełnie innej postawie, jako nową Ewę, tę, która słyszy od Boga głos i idzie za tym, co on do niej mówi. A nawet jeszcze więcej, jak od Ewy rozpoczyna się historia, rzeczywiście pogrążania się ludzkości w grzechu. Tak od Marii Magdaleny, historia jakoś się odwraca. To Maria Magdalena jest pierwszą, która słyszy tę radosną nowinę o tym, że Chrystus zmartwychwstaje, ale jest też pierwszą, która uruchamia cały proces, przekazywania tej dobrej nowiny o zmartwychwstaniu, najpierw apostołom, a później całemu światu.

Maria Magdalena wcześniej uważana za grzeszną kobietę, do kręgu uczniów Chrystusa przyłączyła się po tym jak ten wypędził z niej demony. We współczesnym świecie jest wzorem nawróconej grzesznicy i przykładem dla kobiet.

Posłuchaj homilii ks. Adama Polaka tutaj.

EG
Galeria: Radio Fiat

Suma odpustowa w Parafii św. Marii Magdaleny w Działoszynie

Skip to content