Twarz w ikonach – jasnogórski wernisaż Bogusława Legana

W bastionie św. Rocha na Jasnej Górze 15 lipca o godz. 15.00 odbył się wernisaż wystawy pod tytułem „Ukaż mi Panie swą twarz”, autorstwa Bogusława Legana. Odwiedzając wystawę możemy udać się do świata współczesnej ikony dając się prowadzić poprzez sztalugi do sakralnego świata duchowości.

O. Stanisław Rudziński, paulin, kustosz zbiorów sztuki wotywnej na Jasnej Górze, przed otwarciem wystawy mówi o sposobie twórczości artysty:

– Otwieramy w formie wernisażu wystawę twórczości Bogusława Legana, artysty plastyka, który już wcześniej przedstawił malarski zapis Drogi Krzyżowej, a dzisiaj druga część tej wystawy pod tytułem „Ukaż mi Panie swoją twarz”. Artysta stosuje metodę ikony, przedstawia wizerunek oraz twarz Chrystusa i jednocześnie w tej twórczości nawiązuje do dzieła Zbawiciela.

Bogusław Legan zdradza, czym w jego życiu jest wieloletnia pasja do sztuki:

– To jest moje hobby, które od ponad 40. lat praktykuję. Interesuje mnie nie tylko sztuka sakralna, ale także sztuka profanum. Przede wszystkim maluję obrazy olejne, akrylowe, grafiki. Ikony, które maluję od około 25. lat, są sposobem odejścia od tej wybujałej sztuki i przeniesieniem się w czystą kontemplację , modlitwę i uwielbienie.

Czym tak naprawdę jest ikona? Wyjaśnia o. Rudziński:

– Ikona jest bardzo atrakcyjna dla tych, którzy chcą poznać głębię duchowości. Zawsze Kościół Wschodni kojarzył się z czymś takim duchowym i wewnętrznym. Ikona odpowiada na pytanie o twarz Chrystusa. Oczywiście w malarstwie wschodnim panuje rygoryzm przedstawiania formy, tak zwane “podlinijki”, wzorniki, które pokazują, jak należy przekazać ducha wschodniej kontemplacji. Każda ikona jest właściwie jednakowa i co ciekawe ikon się nie maluje, tylko pisze. W Kościele Wschodnim twórca ikony musi pościć oraz modlić się, aby napisać ikonę.

O. Michał Legan, paulin mówi jaką wartość mają wystawy o tematyce chrześcijańskiej:

– Jasna Góra zawsze była miejscem, które wspierało sztukę i szukało artystów wrażliwych na tematy chrześcijańskie. Tak jest też teraz. Widzimy bardzo wyraźnie, że świat chrześcijańskiej sztuki nie umarł, jest coraz piękniejszy, rozwija się. Pewnie próbuje nadążyć ze światem sztuki współczesnej, ale na swój własny sposób. I to jest też wartość wystawy Bogusława Legana, że opisuje to, co wydarzyło się w ikonie, w sztuce sakralnej, w sposób bardzo nadążający za tym, co dzieje się w sztuce współczesnej. Dlatego cieszę się bardzo, że ta wystawa ma miejsce na Jasnej Górze i że Jasna Góra jest otwarta na kolejne przeżycia dla pielgrzymów, którzy mają prawo spodziewać się po pierwsze modlitwy i życia duchowego, a po drugie tego doświadczenia piękna, które zawsze wiąże się z ikoną.

Wystawę w jasnogórskim bastionie św. Rocha można oglądać do końca września.

EG
Galeria: Radio Fiat

Twarz w ikonach – jasnogórski wernisaż Bogusława Legana

Skip to content