Ty też możesz pomóc – zbiórka żywności Caritas

Dwa razy do roku, przed Świętami Bożego Narodzenia oraz Świętami Wielkanocnymi, Caritas w całej Polsce organizuje dwudniową zbiórkę żywności dla najuboższych. Podobnie akcja przebiega w częstochowskiej Caritas. W dniach 8-9 marca 2024 r. na terenie całej Polski przeprowadzona jest XXIV zbiórka żywności –„Tak pomagam”.

Jak zaznacza Paulina Gradek z Caritas Archidiecezji Częstochowskiej, pozyskane artykuły spożywcze zostaną przekazane na przygotowanie śniadania wielkanocnego dla osób samotnych, ubogich, niepełnosprawnych i bezdomnych.
– Jest to akcja Ogólnopolska, w której Caritas Częstochowski uczestniczy od wielu lat. Nasi wolontariusze w liczbie ponad 800 osób stoją w sklepach, pełniąc dyżury w sklepach i zbierają żywność do koszy Caritas. Żywność ta trafia do magazynów Caritas, gdzie jest segregowana, a następnie przeznaczona do pomocy charytatywnej. W tym roku postanowiliśmy, że cała żywność, która zostanie zebrana w ramach przedświątecznej wielkanocnej zbiórki, będzie przeznaczona na przygotowywanie posiłków wielkanocnych, a żywność długoterminowa będzie przeznaczana do przygotowywania posiłków dla wszystkich podopiecznych Caritas, czyli osób bezdomnych, osób samotnych, osób starszych, przez dłuższy okres czasu. Dlatego zachęcamy do udziału w zbiórce żywności. Do koszy prosimy, żeby wkładać produkty właśnie długoterminowe, makarony, kasze, cukier, mąka, wszystko to, co sami używamy w naszej kuchni i czym chcielibyśmy się podzielić.

Wolontariuszka Caritas podkreśla, że zbiórka żywności jest bardzo ważnym i pomocnym wydarzeniem, choć pierwsze godziny są trudne dla wolontariuszy:
– W dzisiejszym dniu zbiórka idzie troszeczkę opornie. Mamy same makarony, ale liczymy, że większość jeszcze ludzi dopisze, bo to dopiero jest godzina naszego stania. Pod koniec będzie na pewno lepiej. Od 2004 roku współpracuje z Caritasem i mamy szkolne koło Caritas i wtedy się udzielamy właśnie przy zbiórkach żywności. I są to zbiórki na Boże Narodzenie i zbiórki na Wielkanoc. Uważam, że taka zbiórka jest bardzo potrzebna, ponieważ mamy różne środowisko, są ludzie z ubogich rodzin, na których nie stać na podstawowe zakupy. Jak również mam doświadczenie, ponieważ pracuję w szkole specjalnej, gdzie mamy dużo młodzieży, która też bardzo korzysta z pomocy Caritasu i za to jesteśmy bardzo wdzięczni i uważam, że jest to naprawdę bardzo duża pomoc.

Podczas zbiórki, w wybranych sklepach wystarczy włożyć zakupy do koszyków Caritas, przy których będą stali wolontariusze w czerwonych kamizelkach.

PJU

Skip to content