Tygodnik „Niedziela” z medalem „Pro Bono Poloniae” oraz „Pro Patria”

Fot. Radio Fiat/BNO

27 listopada w siedzibie Tygodnika Katolickiego Niedziela w Częstochowie szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Kasprzyk odznaczył zasłużonych pracowników czasopisma medalami „Pro Bono Poloniae” oraz „Pro Patria”.

Jak stwierdził, medale te przyznawane są osobą i instytucjom, które w sposób szczególny dbają o dziedzictwo historyczne.

– Taki właśnie jest Tygodnik Niedziela i tacy są jego redaktorzy. Tygodnik dba o to, abyśmy nie przestali czuć się Polakami, abyśmy pamiętali o wartościach, które stanowią fundament od wieków wznoszący gmach naszej Ojczyzny. Te medale to wyraz wdzięczności obywateli i czytelników. Uważam, że Tygodnik Niedziela to naprawdę jedno z najlepszych mediów, nie tylko w tym obszarze – mówił Jan Kasprzyk.

W uroczystości wziął udział metropolita częstochowski abp Wacław Depo, który w czasie spotkania powiedział, że: – Każde obdarowanie medalem czy Krzyżem Zasługi jest darem oraz zobowiązaniem, ponieważ jest to forma świadectwa oparta na prawdzie, po czym dodał: – Chodzi nam o prawdę zarówno o człowieku, jak i jego działalności i świadectwie dla dobra, czy to Polski, czy Kościoła. Dlatego historia, która jest zawsze wpisana w życie każdego konkretnego człowieka, jest nie tylko zapisem pewnych dobrych czynów, myśli, czy wystąpień, ale przede wszystkim stanowi siłę duchową, którą trzeba przekazywać najbliższym oraz pokoleniom, które przychodzą po nas.

Istniejący od 97 lat Tygodnik Katolicki Niedziela wraz z Instytutem Niedziela zostali uhonorowani odznaczeniem „Pro Bono Poloniae” za znaczący wkład w propagowanie oraz pielęgnowanie pamięci o polskich bohaterach i historycznych dziejach Rzeczypospolitej Polskiej. Ks. Jarosław Grabowski, redaktor naczelny „Niedzieli” przyznał, że Tygodnik nieustannie trwa w wierności dziedzictwu, jakim jest Polska.

– Niektórzy nam zarzucają, że może przez to jesteśmy zbyt tradycyjni, inni mówią, że jesteśmy zbyt „kościółkowi”, ale jacy mamy być? Ktoś takim ma być. Trudno odcinać się od korzeni. Dla nas i ludzi mojego pokolenia oraz wszystkich tych, którzy po prostu kochają Ojczyznę, jest to niemożliwe. Musimy po prostu trwać. Wszyscy tu obecni wiedzą, że siłą „Niedzieli” jest wierność – podkreślił ks. Jarosław Grabowski.

Medalem „Pro Patria” zostali uhonorowani przedstawiciele duchowieństwa: ks. infułat Ireneusz Skubiś, Ks. Mariusz Bakalarz, Ks. Paweł Rozpiątkowski, Ks. Jarosław Grabowski oraz ks. Mariusz Frukacz. Uhonorowano również pracowników świeckich, m.in. Lidia Dudkiewicz, Mariusz Książek, Włodzimierz Rędzioch.

BNO

 

Galeria: Radio Fiat/BNO

Tygodnik „Niedziela”z medalem „Pro Bono Poloniae” oraz „Pro Patria”

Skip to content