„Uczynić Różaniec modlitwą wszystkich” – Krajowe Forum Zelatorów Diecezjalnych Żywego Różańca

Forum rozpoczęło się 20 kwietnia na Jasnej Górze. To pierwsze tego typu spotkanie, którego celem jest zachęcenie ludzi świeckich do jeszcze głębszego zaangażowania w dzieło różańcowe. Głównym jego punktem była Msza św. koncelebrowana, której przewodniczył ks. Jacek Gancarek. 

Podczas spotkania prelekcję wygłosił abp Wacław Depo, delegat KEP ds. Stowarzyszenia ,,Żywy Różaniec”. Podkreślił, że różaniec jest ocaleniem dla świata i ludzkich wartości. Przypomniał, że św. Jan Paweł II określił go darem i skarbem, bo wypływa z Kościoła:

– Rozważnie poszczególnych tajemnic pokazuje, że mamy być mocnymi wiarą w Chrystusa. Tajemnice, które Maryja i Jezus przeżywali kiedyś, dziś są naszym udziałem i w każdej rozważanej tajemnicy możemy odnaleźć siebie.

Krajowy Moderator Żywego Różańca ks. Jacek Gancarek zaznaczył, że zelatorom należy się ogromna wdzięczność za to, co robią:

– To właśnie zelatorzy w parafiach wraz z proboszczem, moderatorem parafialnym rozwijają właśnie dzieło Żywego Różańca. Dlatego po pierwsze chcemy podziękować tym ludziom, a po drugie chcemy odpowiedzieć na ich prośbę, bo wielu z nich prosiło nas, czy mogłoby być takie spotkanie diecezjalnych zelatorów czy parafialnych, którzy odpowiadają za to dzieło.

Duchowny podkreślił także, że idea ,,Żywego Różańca” wciąż się rozrasta:

– Jest to największa wspólnota w Kościele, nie tylko w Polsce, ale na świecie. W naszym kraju jest ponad 2 miliony 200 tysięcy zaangażowanych. Zauważamy, że z roku na rok przybywa członków żywego różańca w diecezjach, w parafiach. Oczywiście trzeba powiedzieć, że bardzo dużo jest ludzi starszych w różańcu. Myślę, że przyjdzie taki moment, że trzeba będzie zastępować tych, którzy właśnie mają już swoje lata.

O. Michał Szałkowski, dominikanin oraz moderator diecezjalny ,,Żywego Różańca” Archidiecezji Warszawskiej podczas swojego wykładu mówił o istocie posługi zelatora:

– Zelatorzy sami siebie też mogą formować. Jeżeli zelator dba o różę, dba o członków, sam jest uformowany, to zawsze też jest tym, który formuje. Jest pierwszym źródłem informacji, przekazania tego, co było na spotkaniu, czy tego, jak te osoby mają się modlić, na co zwracać uwagę. Zdarza się jednak, że zelatorzy głoszą jakieś prywatne objawienia, rzeczy niezatwierdzone przez Kościół, o tym też była mowa. Zelatorzy to można powiedzieć przedłużenie ramienia księdza proboszcza, który odpowiada za całość.

W 2013 r. dzieło „Żywego Różańca” w Polsce otrzymało nową ogólnopolską strukturę, która została ujęta w Statucie “Stowarzyszenia Żywy Różaniec” i zatwierdzona przez polskich biskupów. W 2022 r. do Stowarzyszenia Żywego Różańca dołączył także Różaniec Rodziców jako jego osobna gałąź, a należy do niej ok. 150 tys. osób.

LN/BPJG

Skip to content