Uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego/fot. ekai.pl

W VII Niedzielę Wielkanocną Kościół w Polsce obchodzi Uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego. Święto stanowi ukoronowanie ziemskiego życia Chrystusa i zapowiada powtórnego Jego przyjście. Po swym zmartwychwstaniu Jezus ukazywał się uczniom, zaś czterdziestego dnia na ich oczach wzniósł się do nieba z Góry Oliwnej.

Wniebowstąpienie jest dniem królewskiej intronizacji Chrystusa – tryumfem, jaki przygotowuje swojemu Synowi Bóg Ojciec. Jak tłumaczy ks. Mariusz Bakalarz, rzecznik archidiecezji częstochowskiej – Uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego stanowi obietnicę powtórnego przyjścia Chrystusa na ziemię:

– Przypomina nam o tym, co przeczytać możemy na kartach Nowego Testamentu. Niezwykłym wydarzeniu, kiedy po 40 dniach od swojego zmartwychwstania oraz kolejnych dniach spotkań Jezusa z apostołami, Chrystus wstępuje w ich obecności do nieba. Uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego ma ukierunkować nasze spojrzenie na niebo. Abyśmy nie zapominali o Chrystusie wśród codziennego zabiegania.

Określenie „Wniebowstąpienie Pańskie” pochodzi z opisu, przekazanego w Dziejach Apostolskich przez św. Łukasza. Pozostali Ewangeliści o cudzie Wniebowstąpienia piszą jednak niewiele:

– Pamiętajmy, że apostołowie przyjmowali pewne rzeczy jako coś oczywistego. Przemilczenie pewnych faktów nie oznacza, że do nich nie doszło. Św. Łukasz pozostawia nam bardzo wiarygodną relację tego wydarzenia.

W Wigilię Uroczystości Wniebowstąpienia Pańskiego, 15 maja o godz. 10.00, bp Andrzej Przybylski udzieli święceń diakonatu dwóm alumnom Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Częstochowskiej: Mariuszowi Mroczkowskiemu oraz Piotrowi Fedoryszakowi. Uroczystość odbędzie się w Archikatedrze Świętej Rodziny.

ABK

Skip to content