W czwartek, 18 maja obchodzimy 103. rocznicę urodzin św. Jana Pawła II – jedynego papieża pochodzącego z kraju słowiańskiego. Z tej okazji pod jego pomnikiem, na Wałach Jasnogórskich, miało miejsce spotkanie duchownych, przedstawicieli władz miasta oraz uczniów ze szkół i przedszkoli z Częstochowy. Obchodom urodzin Papieża Polaka przewodniczył bp Andrzej Przybylski.
Św. Jan Paweł II wywarł ogromne piętno na narodzie Polskim. Jego pontyfikat stał się okresem, w którym wielu młodych ludzi odnalazło swoje powołanie w służbie Bogu. Jedną z takich osób był bp Andrzej Przybylski, który jak sam mówi, dzięki Wojtyle odnalazł swoje miejsce w świecie. 18 maja to najlepszy czas, by przypomnieć sobie wszystkie zasługi Jana Pawła II.
Spotkanie urodzinowe na Wałach Jasnogórskich dokładniej przedstawia jedna z organizatorek, s. Mileny ze Zgromadzenia Sióstr św. Józefa: – Gromadzimy się przy jego pomniku, ponieważ papież podczas swoich pielgrzymek nigdy nie opuszczał duchowej stolicy Polski. U stóp Maryi chcemy dziękować za Jana Pawła II. Są dzieci, jest młodzież, są wreszcie osoby dorosłe, które przeżywały jego pontyfikat. Wszyscy jesteśmy mu wdzięczni.
Jej zdaniem pokazywanie nowym pokoleniom, kim był Jan Paweł II, jest niemalże duchowym obowiązkiem tych, którym dane było przeżywać niezwykły pontyfikat Papieża Polaka. Młodym ludziom powinno się przybliżać, postać Wojtyły – dodaje s. Milena: – Jan Paweł II w czasie swojego pontyfikatu bardzo dużo uwagi poświęcał młodym ludziom, mówiąc, chociażby z Błoni Jasnogórskich “wymagajcie od siebie, nawet jeśli inni wymagać nie będą”. Jest to dzisiaj bardzo ważne, aby pokazać naszym dzieciom i wnukom kim był ten człowiek i jakich niezwykłych rzeczy dokonał.
Jedną z młodych osób, kultywujących pamięć o świętym z Wadowic, jest przewodniczka harcerzy, Matylda Szymczyk: – Ja jestem dość młoda, więc w ogóle nie pamiętam Jana Pawła II. Gdyby nie moi rodzice i ich nauczanie, być może podobnie jak moi rówieśnicy szydziłabym z niego, uważała za żart. I dlatego chcę swoją postawą inspirować innych młodych ludzi, podległych mi harcerzy, moich znajomych z liceum, z podwórka, żeby uczyli się o Papieżu Polaku. Poznawali jego historię i nauczanie.
Niemniej zdaniem bp. Przybylskiego młodzi ludzie mogą upatrywać autorytetu także w następcach św. Jana Pawła II, papieżu Benedykcie XVI i Franciszku, ponieważ wszyscy są duchowymi dziedzicami św. Piotra.
Wpływ św. Jana Pawła II na nasze pokolenie pozostaje nadal bardzo wielki. Papież Polak głosił Ewangelię z nową mocą, będąc we wszystkim wierny nauczaniu Jezusa. Gdy wspominamy postać św. Jana Pawła II, to najpierw staje nam przed oczami jego wielka miłość do nas, jego rodaków, i do Polski.