Szlaków jest wiele, ale cel jeden – katedra w Santiago de Compostela, czyli miejsce docelowe drogi św. Jakuba. Kilka dni po wspomnieniu św. Jakuba gośćmi Poranka Radia Fiat byli ks. Andrzej Kuliberda oraz ks. Jacek Michalewski. Duchowni ostatnio osobiście przeżyli pielgrzymkę do Santiago de Compostela.

Ks. Andrzej Kuliberda wyjaśnia dlaczego wybrali akurat pielgrzymkę do św. Jakuba:
– Tradycja pielgrzymek do Grobu św. Jakuba jest wielowiekowa. Trzecim miejscem w historii Kościoła po Jerozolimie i Rzymie, do którego Lud Boży pielgrzymował to był właśnie Grób św. Jakuba, czyli Santiago de Compostela. Byliśmy już we wspomnianych pierwszych dwóch miejscach, więc przyszła pora na Grób św. Jakuba.

Pielgrzymka do Santiago de Compostela różni się od pielgrzymek jakie przeżywane są w Polsce, o czym mówi ks. Jacek Michalewski:
– Jeśli chodzi o doświadczenia pielgrzymek grupowych to uczestniczyłem w pielgrzymce wrocławskiej, a także opolskiej i co roku od początku kapłaństwa na pielgrzymce z Radomska. Z całą pewnością to jest zupełnie inne doświadczenie niż pielgrzymka do Santiago de Compostela, choć wszystkie są tak samo piękne z racji wspólnego bycia w drodze oraz uczestnictwa w konferencjach. Z moich obserwacji z pielgrzymek do Santiago de Compostela wynika, że dużo osób idzie tam w pojedynkę. Wydaje mi się, że to wynika z chęci znalezienia swojej tożsamości, wzbogacania swojej wiary i szansy na wewnętrzną walkę ze swoimi ludzkimi słabościami.

Portugalia jest krajem maryjnym, który jest podobny do Polski. Ks. Michalewski zauważa cechy jakie łączą te dwa państwa:
– Na pewno tak było, gdyż już podczas pierwszego noclegu w Rages pytaliśmy się o Mszę Święta odprawianą w okolicy. Jak przyszliśmy wcześniej to wierni już odmawiali różaniec. Podobnie było w trzeciej parafii, którą odwiedziliśmy w ramach pielgrzymki. Więc Portugalia jest maryjnym krajem.

Początki kultu religijnego w Santiago sięgają IX wieku. W katedrze Santiago de Compostela znajduje się ciało św. Jakuba Apostoła.
Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy z ks. Andrzejem Kuliberdą oraz ks. Jackiem Michalewskim, na naszym kanale na platformie You Tube.

PJU

Skip to content