W Jasnogórskim blasku – spotkanie jubileuszowe dwumiesięcznika „Jasna Góra”

W piątek 1 grudnia o godz. 19:30 w Kaplicy Różańcowej na Jasnej Górze miała miejsce promocja albumu Zbigniewa Biernackiego pod tytułem „Matka Boska Częstochowska jako symbol patriotyzmu na dawnych pocztówkach, widokówkach i zdjęciach”. Wydarzenie odbyło się w ramach obchodów jubileuszu 40-lecia dwumiesięcznika „Jasna Góra”.

Szerzej na temat spotkania jubileuszowego mówi o. Grzegorz Prus, dyrektor Jasnogórskiego Instytutu Maryjnego:

– Minęło 40 lat od tego, jak zostało założone czasopismo „Jasna Góra”. Chcemy Panu Bogu po prostu za te lata podziękować i prosić go o błogosławieństwo na dalsze lata naszej posługi w Kościele. Dodatkową okolicznością naszego spotkania jest promocja książki Zbigniewa Biernackiego „Matka Boska Częstochowska jako symbol patriotyzmu na starej pocztówce, widokówkach i zdjęciach”. Jest to bardzo piękna publikacja łącząca dwa wątki, które są bliskie, tu w tym świętym miejscu, wszystkim Polakom, czyli obecność Matki Bożej, jako naszej Matki i naszej Królowej. Książka będzie już niebawem dostępna w naszych jasnogórskich księgarniach.

Zbigniew Biernacki przedstawia więcej szczegółów dotyczących publikacji albumu oraz swojej licznej kolekcji widokówek:

– Jest to mój piąty album o mojej ojczyźnie, jaką jest Częstochowa. Wcześniejszy album poświęcony był Jasnej Górze, a teraz Matce Boskiej Częstochowskiej, jako symbolowi patriotyzmu. W książce jest około 250 widokówek, zdjęć oraz pocztówek, które obrazują Matkę Bożą ze swoimi symbolami, takimi jak przytulanie się do Pana Jezusa, czy charakterystyczne cztery rany zadane Matce Boskiej. To charakterystyczne rzeczy odróżniające Matkę Boską Częstochowską od wszystkich innych obrazków czy zdjęć, na których jest Matka Boska. Jest ona bardzo charakterystyczna i uwzględniłem to w swoich 250 pocztówkach, które są zebrane w albumie. Jest to oczywiście część z całego zbioru liczącego 250 tysięcy pocztówek.

Jasnogórskie spotkanie jubileuszowe zebrało liczna publiczność chcącą bliżej poznać autora oraz z samego źródła dowiedzieć się więcej na temat publikacji.

EG
Fot: Radio Fiat

Skip to content