Drewno to niezwykły surowiec, z którego mamy okazję korzystać. W lipcu Lasy Państwowe ogłosiły konkurs zatytułowany „Drewno jest z lasu”. Inicjatywa ma na celu promowanie drewna i Lasów Państwowych jako głównego dostawcę tego surowca. W ostatnich dniach ogłoszono wyniki. Na liście beneficjentów znalazła się m.in. Parafia św. Marcina w Kłobucku.

W środę, 14 grudnia odbyło się pierwsze spotkanie nowo powołanej kłobuckiej Parafialnej Rady Duszpasterskiej, którego jednym z punktów było zapoznanie się przez jej członków z szczegółami uczestnictwa parafii w konkursie „Drewno jest z lasu”. O tym, co warunkowało udział historycznego kościoła w inicjatywnie Lasów Państwowych mówi ks. Mieczysław Wach – proboszcz parafii:

Jakiś czas temu zgłosiłem naszą parafię do konkursu organizowanego przez Lasy Państwowe zatytułowanego “Drewno jest z lasu”. Jako uczestnik konkursu, możemy pozyskać środki na ratowanie naszych zabytkowych stalli. Według opisu konserwatorskiego ich stan jest bardzo zły. Właściwie jest teraz ostatnia chwila, aby je ratować i zachować jako dziedzictwo kulturowe naszej parafii.

Kolejnym elementem spotkania była prelekcja, którą poprowadził Tomasz Paciepnik – inżynier nadzoru Nadleśnictwa Kłobuck. Czego dotyczyło wystąpienie?:

Chciałem przedstawić problematykę pracy w Lasach Państwowych. Opowiedziałem na jakich zasadach pracujemy, co jest przedmiotem i efektem naszej pracy, czyli drewno. Zaprezentowałem podejście leśników do drewna. Gospodarka leśna jest wielopoziomowa. Nie tylko pozyskujemy i produkujemy drewno z lasu. Las ma również funkcje społeczne i ochronne. Było nie tylko o wycinaniu, ale też o produkcji drewna w takiej jakości jaką mamy.

Do tej pory odbyły się dwa spotkania, które poszerzały wiedzę parafian na temat drewna oraz elementów drewnianych, których w kościele św. Marcina jest wiele. Oprócz zabytkowych stalli, drewniane są jeszcze m.in. boczne ołtarze oraz ambona.

Skip to content