Uczestnicy rekolekcji wielkopostnych KSM 2021

Tegoroczne rekolekcje Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Archidiecezji Częstochowskiej przybrały wyjątkową formę. Pandemia zmusiła organizatorów do pewnych ograniczeń. Mimo tego, trzy ostatnie dni lutego spędzone w olsztyńskiej Świętej Puszczy, stały się dla uczestników skarbnicą głębokich duchowych przeżyć, przemyśleń i spotkań.

W rozmowie z Radiem Fiat, metropolita częstochowski abp Wacław Depo, prowadzący tegoroczne rekolekcje, mówił jakie znaczenie ma przeżywanie tak szczególnego czasu z dala od miejsca zamieszkania:

-Najpierw trzeba wyjechać z domu. To znaczy zdecydować się, żeby od tej codzienności, spotkań i kontaktów poprzez chociażby komputer czy poprzez telefon komórkowy, żeby się od tego izolować. Czyli wiedzieć dla kogo się poświęca ten czas – dla Pana Boga i dla siebie. Właśnie zadaniem rekolekcji jest na pewno odnalezienie siebie w tym, co nazywamy światłem Słowa Bożego. Chodzi nie tylko o odczytywanie tej Ewangelii, która przychodzi do nas codziennie w Eucharystii, ale również z jakiegoś własnego pochylenia się nad tą księgą. 

O przebiegu tegorocznych rekolekcji mówił ks. Andrzej Witek, asystent diecezjalny Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży:

-Zawsze rekolekcje mamy dla młodzieży z całej archidiecezji, kto tylko chce to może przyjechać. Teraz rzeczywiście patrząc na obostrzenia, wybraliśmy tę formę z wielkimi ograniczeniami. Dlatego rekolekcje przeżywa tylko zarząd i komisja rewizyjna. Jak na każdych rekolekcjach mamy przede wszystkim spotkania wokół stołu Eucharystii, głoszone Słowo Boże, konferencje, modlitwy, nieszpory, jutrznię, brewiarz ale też jak to w naszym takim typowym rysie KSM, zastanawiamy się nad pracą poszczególnych oddziałów. Do tego mamy specjalne spotkania zarządu i to jest tak wszystkiego po trochu, oczywiście jest też trochę czasu wolnego, żeby się zintegrować. W dzisiejszym momencie, pandemicznym, każde takie spotkanie jest dla nas bardzo cenne.

Jak zaznaczył abp Wacław Depo, na młodych reprezentujących w tym roku całą wspólnotę KSM, spoczywa szczególna odpowiedzialność:

-Ja myślę że oni są takim zaczynem. Mają tego świadomość, że oni są reprezentantami większej grupy. Kiedy będą rozchodzić się do swoich środowisk, czy to parafialnych czy również KSM-mowych, czy każdych innych, to wtedy te rekolekcje będą dopiero przedłużone poprzez jakieś świadectwo, poprzez znowu zwrócenie uwagi na takie czy inne sprawy w życiu tych ludzi których spotkają.

Ks. Andrzej Witek docenił obecność Metropolity Częstochowskiego:

-To jest dla nas takie piękne wyróżnienie, tym bardziej że nas zaskakuje ksiądz arcybiskup. Myśleliśmy, że przyjedzie tylko na Mszę z konferencją i pojedzie. Tymczasem jest z nami cały czas, siedzi, rozmawia i też pijemy kawę, rozmawiamy, jemy wspólnie. Towarzyszy też przy tych naszych modlitwach, przy Drodze Krzyżowej czy adoracji.

O przeżyciach z perspektywy samych młodych, mówiła Kamila Suchańska, prezes zarządu KSM Archidiecezji Częstochowskiej:

-Głównym motywem tych rekolekcji jest prawda. Ksiądz arcybiskup bardzo mocno podkreśla to na konferencjach. Jesteśmy zbudowani na prawdzie, którą jest krzyż Pana naszego Zbawiciela Jezusa Chrystusa.  Myślę, że kolejnym ważnym powodem tych rekolekcji jesteś spotkanie naszego zarządu. Możemy się zgromadzić na tych rekolekcjach i spotkać, po prostu porozmawiać, pośmiać się.

Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży, działając na terenie całej Polski, zrzesza młodych katolików od 14. do 30. roku życia.

JS

 

czestochowskie24

Polityka prywatności: Redakcja czestochowskie24.pl zastrzega wszelkie prawa do portalu. Użytkownicy mogą pobierać i drukować fragmenty zawartości portalu informacyjnego czestochowskie24.pl wyłącznie do użytku osobistego. Publikacja, rozpowszechnianie zawartości niniejszego portalu lub jej sprzedaż (także framing i in. podobne metody), są bez uprzedniej pisemnej zgody redakcji zabronione i stanowią naruszenie ustaw o prawie autorskim, ochronie baz danych i uczciwej konkurencji - będą ścigane przy pomocy wszelkich dostępnych środków prawnych.

Skip to content