W środę, 28 czerwca w parafii św. Marii Magdaleny w Radomsku wprowadzone zostały relikwie patronki kościoła. O godzinie 18:00 odprawiona została uroczysta Msza św., której przewodniczył oraz wygłosił homilię abp Wacław Depo.

Wprowadzenie do kościoła relikwii osoby świętej to podniosłe wydarzenie dla całej wspólnoty Kościoła katolickiego. – Maria Magdalena była jedną z najbliższych uczennic Pana Jezusa – mówi abp Wacław Depo:

– Niewątpliwie, jak odkrywamy cztery Ewangelie ona zawsze jest obecna w kategoriach uzależnienia od sposobu życia według tego świata. Później odkryła, że po jej wyzwoleniu Jezus Chrystus dał jej szansę na nowość. Dlatego tak jak Maryja została wybrana na matkę Syna Bożego dla naszego zbawienia, tak ona została wybrana na pierwszą zwiastunkę Wielkanocnej Dobrej Nowiny. Trzeba na nowo odkrywać, że podobnie jak św. Piotr mimo zdrady stał się fundamentem na kamieniu węgielnym Chrystusa w Kościele, tak św. Maria Magdalena pokazuje, że z każdej drogi można wrócić i wygrać życie razem z Chrystusem. Życzę, żeby każdy poznając karty Pisma Świętego odkrywał jej rolę i jej wstawiennictwo.

Maria Magdalena była jawnogrzesznicą, ale dostąpiła łaski wielkiego miłosierdzia i stała się pierwszym świadkiem zmartwychwstania Jezusa. Podczas homilii Metropolita Częstochowski wspomniał jak w 2016 roku, decyzją papieża Franciszka, podniesiono uroczystości ku czci św. Marii Magdaleny ze wspomnienia do rangi święta:

– Wasza Patronka – św. Maria Magdalena, której relikwie zostały wprowadzone na tę Eucharystię przed jej świętem 22 lipca – jest osobą, która będąc osobistym świadkiem życia Syna Bożego, przychodzi do nas wprost z kart Ewangelii. Jest pewnym darem ostatniego czasu, że w 2016 roku Ojciec Święty Franciszek podniósł jej wspomnienie liturgiczne do rangi święta. To on podniósł św. Marię Magdalenę do Apostołki Apostołów.

– Bardzo ważną sprawą jest by być świadkiem łaski, którą otrzymuje się w darze życia powołania – mówił Kaznodzieja:

– Przecież nie sobie zawdzięczamy życie. Każdy z was, każda z was ma swoje własne powołanie, niepowtarzalne przed Bogiem. Teraz chodzi o to, aby nie przegrać życia. Tak, jak nas uczył św. Jan Paweł II w Sandomierzu właśnie przemawiając na temat błogosławieństwa, czystości serca i ciała wobec Boga i siebie nawzajem w formie daru. Taka jest wspólnota rodzinna – to dar wzajemnego obdarowania, uzupełniania godności mężczyzny i niewiasty. Nie kilkudziesięciu płci i znowu wolności „jak mi się podoba”. To są tylko dwa wybrane zadania, które należy dzisiaj na nowo przemyśleć i przemodlić. Stąd módlmy się do Ducha Świętego za wstawiennictwem św. Marii Magdaleny, żeby nas nauczyła trwać przy Chrystusie niezależnie od mód i wzorców tego świata.

Św. Maria Magdalena jest patronką wielu grup ludzi: kobiet szczerze pokutujących, uczniów, studentów, więźniów, sprowadzonych na złą drogę i dzieci mających trudności z chodzeniem. Patronuje również takim zawodom jak fryzjerzy, ogrodnicy, właściciele winnic, sprzedawcy wina, ołownicy, bednarze, tkacze, rękawicznicy oraz producenci perfum i pudru. Jej orędownictwa warto wzywać także w przypadku chorób oczu, zarobaczenia i niepogody.

Wprowadznie relikwii w kościele św. Marii Magdaleny w Radomsku

Skip to content