„Wszyscy biskupi ordynariusze są sługami Matki Bożej” – bp Długosz podczas Eucharystii za zmarłych biskupów diecezjalnych

W czwartek, 2 listopada, we Wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych została odprawiona uroczysta Eucharystia w Archikatedrze Świętej Rodziny. Mszy św., której intencją było wspomnienie zmarłych biskupów częstochowskiej diecezji, przewodniczył bp Antoni Długosz.

Duchowny zaznaczył, że tradycją jest, by w Dzień Zaduszny polecać Bogu dusze wszystkich wiernych, w tym biskupów, których zadaniem było i jest prowadzić ludzi do Jezusa Chrystusa: – W uroczystość Wszystkich Świętych, a szczególnie w Dzień Zaduszny staramy się połączyć ze wszystkimi świętymi, którzy są zjednoczeni z Panem Bogiem. W naszej archidiecezji jest to już tradycją, aby 2 listopada szczególnie Najwyższemu polecić zmarłych biskupów oraz biskupów pomocniczych. W trakcie tej Mszy św. prosiliśmy Boga nie tylko o ich życie wieczne, ale o siły, by nasza archidiecezja mogła nadal realizować misję Pana Jezusa.

Bp Antoni Długosz w trakcie Eucharystii przypomniał o znaczeniu pamięci dla zasług i ofiary częstochowskich biskupów: – Pierwszy oraz drugi listopada są dniami głębokiej refleksji na tymi, którzy odeszli od nas, a odegrali szczególną rolę w historii naszych rodzin, wspólnot oraz całej archidiecezji.

W swojej homilii bp Długosz przywoływał sylwetki wszystkich częstochowskich ordynariuszy diecezjalnych, w tym śp. abp. Stanisława Nowaka: – Abp Nowak przychodzi do nas z Krakowa. Jako ojciec duchowny troszczy się wyjątkowy sposób o posługę w naszej diecezji. o kadry profesorów, a także o przyszłych kapłanów. Jego hasło biskupie to „Chcę stać pod krzyżem z tobą Maryjo”. Podkreśla to akcent maryjny w naszej diecezji, bo wszyscy biskupi ordynariusze nazywali się sługami Matki Bożej Częstochowskiej. To właśnie on kierując się pragnieniem biskupów Baryły i Golińskiego, tworzy siatkę nowych diecezji, by ludzie mieli jak najbliższy kontakt z Kościołem i z posługą kapłańską.

Przewodniczący Eucharystii przypomniał także postacie biskupów pomocniczych, którzy także wspierali rozwój diecezji, a następnie archidiecezji częstochowskiej: – Pierwszym biskupem pomocniczym był bp Antoni Zimniak, lecz jego posługa trwała ledwie kilka lat, ponieważ Pan Bóg zabrał go do siebie bardzo młodo. Następnie „rodzi się” bp Stanisław Czajka, najpierw jako proboszcz w Parafii Świętego Zygmunta, następnie biskupem pomocniczym zostaje bp Tadeusz Szwagrzyk. Po nim przychodzi bp Franciszek Musiel i w reszcie bp Miłosław Kołodziejczyk. Obejmujemy modlitwą posługę wszystkich biskupów, ponieważ oddani byli bez reszty naszej diecezji. Jak naucza św. Jan Paweł II, każdy duchowny jest i powinien być świadkiem czynów Pana Jezusa.

Po zakończonej Eucharystii i udzielonym błogosławieństwie bp Antoni Długosz udał się na modlitwę do krypty, w której pochowani są częstochowscy biskupi.

Msza św. za zmarłych biskupów, 02.11.2023

Skip to content