Wychowanie poprzez kształcenie – spotkanie dyrektorów SPSK

Fot. Radio Fiat/BNO

Wspólna modlitwa, koncert oraz posiłek – tak w skrócie wyglądało spotkanie przedstawicieli placówek przynależących do Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich. Zjazd dyrektorów z całej Polski miał miejsce w środę 10 stycznia w szkole przy ul. Łukasińskiego.

Spotkanie w okresie poświątecznym to coroczna tradycja mająca charakter integracyjny. Rozpoczęto je w szkolnej kaplicy Mszą św., której przewodniczył metropolita częstochowski abp Wacław Depo. W homilii skierowanej do wiernych duchowny uczulał na zmiany w szkolnictwie, dotyczące zmniejszenia liczby godzin religii w szkołach.

– […] Musimy być czujni, aby nie ulec perfidnej ideologii „neutralności” światopoglądowej, która pod płaszczykiem „sprawiedliwości”, „równowagi społecznej” i „filantropii” chce wyeliminować religię i więź z Bogiem z życia publicznego. Ileż to już razy zmagamy się z tą „prawdą”, że religia jest sprawą prywatną. Schowajcie się do przysłowiowej zakrystii, nie wychodźcie na zewnątrz. A dzisiaj widzimy kolejny krok – redukcja religii do jednej godziny. To jest pewien klucz, który otwiera bramę, żeby już całkowicie wyeliminować naszą wiarę z codziennego życia […] – głosił metropolita częstochowski.

Metropolita częstochowski mówił także o tym, że Bóg oczekuje naszej gotowości na przyjęcie Jego prawdy, niezależnie od narzucanych ideologii. Dodał, że postawa ta jest niczym innym, jak odpowiedzią człowieka na głoszone i wzywające go do działania słowo Boga.

– […] Pójście za Chrystusem i pozostanie u Niego, jest spotkaniem i rozmową Boga z człowiekiem. Św. Marek w Ewangelii ukazał nam całą rzeszę ludzi na czele z teściową św. Piotra, którą uzdrowił, a ona w odpowiedzi im usługiwała, a następnie oddalił się, aby się modlić, czyli spotkać się z Ojcem, aby wypełnić Jego wolę […] – dodał abp Wacław Depo.

W spotkaniu wzięli udział dyrektorzy 120 szkół katolickich z całego kraju. Jest to okazja do umocnienia w pracy oraz w wierze.

– Jak co roku gromadzimy się, aby ucieszyć się naszą obecnością, a jednocześnie umocnić naszych dyrektorów w tej niełatwej pracy – powiedział Zbigniew Zastawny, wiceprezes Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich.

Stowarzyszenie Przyjaciół Szkół Katolickich powstało w 1990 roku jako odpowiedź świeckich na wezwanie Ojca św. Jana Pawła II „Ku nowej ewangelizacji”. Stowarzyszenie jest organizacją pożytku publicznego i stawia sobie za cel troskę o integralny rozwój młodego człowieka, poprzez realizację działalności dydaktycznej, opiekuńczo-wychowawczej oraz przez zakładanie i prowadzenie szkół na różnym poziomie kształcenia, w środowiskach wiejskich i miejskich.

BNO

 

>>Homilia abp. Wacława Depo<<

 

 

Galeria: Radio Fiat/BNO

Wychowanie poprzez kształcenie – spotkanie dyrektorów SPSK

Skip to content