XIX Jasnogórskie Wieczory Organowe już od najbliższej soboty

W sobotę 4 grudnia zainaugurowana zostanie 19. edycja festiwalu Jasnogórskie Dni Organowe. Przez trzy kolejne soboty adwentu: 4-go, 11-go i 18 grudnia w bazylice jasnogórskiej wybrzmią koncerty muzyki organowej.

O. Sebastian Matecki wyjaśnia skąd przed 20-laty wziął się pomysł na tego rodzaju koncerty:

To już 20 lat ponieważ edycja XIX miała przypadać na zeszły rok, ale pandemia niestety zmusiła nas do milczenia. Pomysł się zrodził gdy przyszedłem na Jasną Górę i razem z o. Nikodem Kilnarem (znanym nam dobrze również z zamiłowania muzyki) postanowiliśmy aby na Jasnej Górze zorganizować jakiś koncert muzyki organowej, świadomi, że mamy instrumenty. I czas adwentu o tyle był dla nas właściwy, że na Jasnej Górze jest troszeczkę spokojniej niż w szczycie pielgrzymkowym oraz że to czas wyciszenia przed Bożym Narodzeniem – dlatego wybraliśmy czas adwentu.

O. Matecki podkreślił także, że celem tych koncertów jest m.in. poruszenie serca i skłonienie do zadumy o rzeczach najważniejszych w życiu, czemu sprzyja też czas adwentowy:

Koncerty mają też mieć formę nie tylko dydaktyczną ale także formę naszego uduchowienia, poruszenia serca, wyciszenia człowieka, zwrócenia uwagi na rzezy bardzo istotne i ważne w naszym życiu, a muzyka naprawdę potrafi tego dokonać, jeżeli człowiek z nią współpracuje i jest na nią wrażliwy.

Jasnogórskie Wieczory Organowe zwykle składają się z cyklu czterech koncertów w soboty okresu adwentowego. W tym roku wyjątkowo będą to tylko trzy koncerty, ponieważ w sobotę 27 listopada, poprzedzającą I niedzielę adwentu, w bazylice miał miejsce koncert „Miejsca bezdomne”, zorganizowany z okazji 40-lecia wprowadzenia stanu wojennego.

Wszystkie koncerty w ramach XIX edycji festiwalu, a zatem 4-go, 11-go i 18 grudnia rozpoczną się o godz. 17:00 w bazylice jasnogórskiej.

RG/BPJG

Skip to content