Z bł. kard. Wyszyńskim – 40. Praska Pielgrzymka Piesza Pomocników Maryi Matki Kościoła

„Oddani Maryi za Kościół Chrystusowy” – 40. Praska Pielgrzymka Piesza Pomocników Maryi Matki Kościoła dotarła na Jasną Górę. Pątnicy modlili się w intencjach Ojczyzny, za kapłanów, małżeństwa i rodziny. Grupie towarzyszyły relikwie bł. kard. Stefana Wyszyńskiego. Modlili się o kanonizację swojego Patrona. Jutro odnowią Jasnogórskie Śluby Narodu autorstwa Prymasa Tysiąclecia.

„Prawdziwy Polak kocha Polskę”
– Pamiętamy nauczanie bł. Prymasa Wyszyńskiego, jego miłość, uczciwość i walkę o Ojczyznę, to ma wciąż bardzo duże znaczenie. O Polskę trzeba się troszczyć, szczególnie teraz, bo żyjemy w ciężkich czasach. Prawdziwy Polak kocha Polskę i taki był kard. Wyszyński i od niego tej miłości do kraju chcemy się uczyć. Prosimy Maryję o takich kapłanów
– podkreśliła Janina Chmielewska. Przypomniano, słowa Prymasa, który podkreślał, że „po Bogu, po Jezusie Chrystusie i Matce Najświętszej, po całym ładzie Bożym, nasza miłość należy się przede wszystkim naszej Ojczyźnie, mowie, dziejom i kulturze”.

Monika Kordiasz zauważyła, że im więcej trudów w życiu, tym więcej się dostaje od Boga. – Jesteśmy w grupie Pomocników Maryi Matki Kościoła. To piękna wspólnota, która się buduje, rozrasta i też idziemy do Mamy. Jest miłość, przebaczenie, za każdym razem rośnie serce. Przyprowadzamy tutaj dzieci, żeby wiedziały, do kogo mogą się zwrócić w życiu, że Maryja jest przy nich – powiedziała.

Ruch Pomocników Maryi Matki Kościoła jest związany z Jasną Górą, założył go bł. Prymas w 1969 roku. Nawiązuje on do Aktu Oddania Matce Bożej, czerpiący z Jasnogórskich Ślubów Narodu. – Ideą działania Pomocnika jest całkowite oddanie pod piekę Matce Bożej i to powierzenie przejawia się w różnych formach działalności np. we wspólnotach parafialnych, przy organizacji pielgrzymi, ale też działaniach w rodzinach – tłumaczył ks. Rafał Goliński, przewodnik pielgrzymki.

Dziękujemy Matce Bożej za życie
– Przyszłam na Jasną Górę podziękować za dar życia dwóch córek. Mai, która zmarła i Oli, która jest z nami w drodze. Po śmierci córeczki poszłam pierwszy raz na pielgrzymkę podziękować za jej życie i prosiłam o dar potomstwa. Rok temu podczas pielgrzymki urodziłam Olę, a w tym roku już przyszłyśmy razem podziękować. Jest najmłodszą uczestniczką na pielgrzymce – powiedziała z uśmiechem Monika Kalicka. Dodała, że mała Ola rozpromieniła w drodze nawet najbardziej pochmurny dzień, a uczestnicy pielgrzymki chętnie szli z nią na rękach.

Zauważyła, że trzeba przyprowadzać dzieci do Maryi, ponieważ Ona jest prawdziwą mamą, która jest najważniejsza i tak trzeba wychowywać dzieci „by były bliżej Niej”. – Jeżeli Bóg jest na pierwszym miejscu, to wszystko inne jest na właściwym – mówiła.

Dariusz Nowacki od ponad 30 lat zajmuje się kierowaniem ruchem i jak opowiadał, w sumie na pątniczym szlaku przeszedł ponad 3 tys. km i choć to zajęło mu 10 lat to miał bardzo ważną prośbę do Pani Jasnogórskiej. Modlił się o dobrą żonę i szczęśliwą rodzinę. Dziś pielgrzymuje dziękczynnie za 25 lat małżeństwa i czterech zdrowych synów.

S. Lidia Lewandowska, benedyktynka, dziś dziękowała Matce Bożej za dar powołania. – Przed 25 laty modliłam się przed Jej Wizerunkiem o rozeznanie mojej drogi i Ona mi ją wskazała – opowiadała. Dodała z uśmiechem, że habit ją chronił przed słońcem, więc z radością szła, a jak trzeba było pomóc, to pielgrzymi pomagali.

W tym roku na Jasną Górę przybyło ponad 150 osób, w tym 13 rodzin, 29. młodych, 7. kapłanów i jedna siostra zakonna. W drodze towarzyszyły im trzy intencje: dziękczynna za Kościół Chrystusowy i 40 lat pielgrzymowania na Jasną Górę. Błagalna o potrzebne łaski dla młodzieży oraz o powołania do kapłaństwa, życia konsekrowanego i małżeństwa, a także o owoce Światowych Dni Młodzieży. Trzecia intencja błagalna o pokój na świecie i zatrzymanie wojny.

Jutro pątnicy z warszawskiej Pragi będą uczestniczyć w uroczystości Matki Bożej Częstochowskiej, która jest patronalnym świętem Pomocników Matki Kościoła. Pielgrzymka wyruszyła z Warszawy Pragi już rok po złożeniu ślubów przez króla Jana Kazimierza w 1657 roku. Aż do 1917 roku pątnicy pielgrzymowali na Jasną Górę, by dziękować za ocalenie narodu. Została wznowiona w 1984 roku przez Pomocników Matki Kościoła.

Źródło: BPJG

Skip to content