Już po raz 12. na Jasną Górę pielgrzymowali pacjenci, pracownicy i wolontariusze Częstochowskiego Hospicjum Domowego i Poradni Opieki Paliatywnej. Pątnicy modlili się do Matki Bożej, dziękując za dar wytrwałości w wierze.

W pielgrzymce, która przybyła do sanktuarium w poniedziałek 4 grudnia, wzięło udział kilkudziesięciu pracowników i podopiecznych hospicjum. Msza św. została odprawiona w Kaplicy Matki Bożej, przed obliczem Cudownego Obrazu. Eucharystii przewodniczył paulin, o. Wojciech Dec, posługujący w parafii Dobrego Pasterza w Łodzi. Duchowny podkreślił, że pielgrzymka odbywa się w czasie Adwentu, szczególnie ważnego dla osób nieuleczalnie chorych.

– Całe życie człowieka jest Adwentem, a więc oczekiwaniem na spotkanie z Chrystusem i staniecie przed Bogiem. Myślę, że ta prawda adwentowa właśnie o tej gotowości jeszcze bardziej jest przeżywana przez osoby, które są chore i doświadczają codziennego trudu krzyża – powiedział paulin.

W homilii o. Wojciech Dec zwrócił uwagę, że podczas rozpoznania trudnej lub nieuleczalnej choroby, wielu pacjentów traci pokój w sercu, który można odnaleźć u Boga.

– […] Wiecie doskonale drodzy chorzy, jaki to jest moment i te pierwsze chwile, kiedy ktoś dowiaduje się, że jest chory. Trudno się dziwić, że przodem w przeżywaniu uczuć idzie coś, co wiąże się z niepokojem. Gdy robi się kolejne wyniki badań i kiedy ktoś próbuje najdelikatniej, jak tylko może powiedzieć o czymś, co nie jest łatwe do usłyszenia, to rodzi niepokój. Czego wtedy najbardziej potrzeba? Domyślam się, że właśnie takich słów i doświadczenia, które pozwoli im przywrócić ten pokój w sercu […] – głosił duchowny.

O tym, jak ważna jest modlitwa wśród pacjentów oraz personelu hospicjum, mówił Dorota Wojtachnio, lekarz Hospicjum przy ul. Kopernika w Częstochowie.

– Sądzę, że każdemu z nas modlitwa jest niezbędna i potrzebna do życia. Jest ona potrzebna zarówno pracownikom hospicjów, jak i chorym, aby mogli zaznać pokoju w swojej duszy – powiedziała lekarka.

Spotkania z Matką Boską cieszą się coraz większym zainteresowaniem wśród pacjentów oraz pracowników hospicjum. Świadczy o tym liczba pielgrzymów, która powiększa się z roku na rok.

BNO

>>Homilia o. Wojciecha Deca<<

 

Galeria: Radio Fiat/BNO

Z modlitwą o zdrowie i spokój

Skip to content