Wizerunek Papieża Polaka widniejący w auli Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II w Częstochowie/fot. Radio Fiat

Jak dotrzeć do Polaków z prawdą i odbudować narodową wspólnotę wokół św. Jana Pawła II? Na to pytanie odpowiadali przedstawiciele Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy oraz Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II.

To właśnie tam w piątek 21 kwietnia miała miejsce konferencja poświęcona problematyce ostatnich wydarzeń wokół postaci Papieża Polaka. Udział w wydarzeniu wziął metropolita częstochowski abp Wacław Depo, który w sposób jednoznaczny nakreślił, kim Ojciec Święty powinien być dla Polaków.

– W liście do Hebrajczyków czytamy, że „Jezus Chrystus – wczoraj i dziś ten sam, także na wieki”. Chociaż wielu może uważać to za przesadę, to Współcześnie takie same słowa możemy przytoczyć wobec Sługi Chrystusowego, św. Jana Pawła II – powiedział abp Wacław Depo.

Pielęgnowanie pamięci i dobrego imienia św. Jana Pawła II jest wyzwaniem stawianym przed pedagogami, ponieważ obecnie dorasta pierwsze pokolenie osób, którzy nie pamiętają osobiście czasów pontyfikatu Karola Wojtyły. Ważna tu jest nie tylko pamięć o Papieżu Polaku, ale też Jego nauczanie.

– To, co jest drogowskazem dla nas, jako społeczeństwa, to nauczanie św. Jana Pawła II. Powinniśmy wyciągać jak najwięcej z Jego drogi i przekazów do nas. Ta konferencja jest przykładem, że możemy spotkać wiele wspaniałych osób, które mają różne wspomnienia i doświadczenia z Papieżem Polakiem – mówiła Barbara Nowak, małopolska kurator oświaty.

Jakiś czas temu w jednej z komercyjnych stacji telewizyjnych wyemitowano reportaż, jakoby Karol Wojtyła w czasie pełnienia funkcji metropolity krakowskiego, a później także jako papież, miał wiedzieć o przypadkach tuszowania pedofilii wśród duchownych. Film wstrząsnął opinią publiczną, wywołując falę komentarzy różnych, także kościelnych środowisk. Ks. prof. Waldemar Chrostowski, autor wielu książek i opracowań o św. Janie Pawle II postrzega atak na papieża jako działania wzięte rodem z systemu władzy ludowej.

– Atak na Jana Pawła II to pretekst do ataku na Kościół i Miłosierdzie w nim okazywane, a także na Ewangelię, zasady wiary oraz przebaczenie, które jest czymś bardzo istotnym. Potrzebujemy obrony przed lenistwem i brakiem zainteresowania tym, co w nauczaniu św. Jana Pawła II jest naprawdę ważne – przekonywał duchowny.

Krzysztof Witkowski, dyrektor Muzeum Monet i Medali im. Jana Pawła II w Częstochowie, w którym odbyła się konferencja, uważa, że skutecznym sposobem na ratunek dobrego imienia Karola Wojtyły jest solidarność w narodzie.

– Uważam, że wszyscy, jako Polacy powinniśmy dołożyć starań, aby wizerunek św. Jana Pawła II nie był tak szargany. Przecież on jest jednym z największych z rodu Polaków. Mówię to nie przez pryzmat Kościoła, a jako świeckiego człowieka i Polaka. Jego liczne rozważania, encykliki i adhortacje są kamieniami milowymi nie tylko tego papieża, ale papiestwa w ogóle – zaznaczył dyrektor Muzeum.

Moderatorem konferencji był ks. dr Mariusz Sztaba, pedagog i teolog. Piątkowe spotkanie na temat prawdy i odbudowy narodowej wspólnoty wokół św. Jana Pawła II było pierwszym z cyklu trzech konferencji zaplanowanych w Muzeum Monet i Medali.

BNO

 

Galeria: Radio Fiat/BNO

Z prawdą o św. Janie Pawle II

Skip to content