Z procesją i wiankami – zakończenie oktawy Bożego Ciała

Tydzień temu przeżywaliśmy uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa. W czwartek 15 marca o godz. 17.30 w Bazylice Archikatedralnej Świętej Rodziny w Częstochowie odbyła się uroczysta procesja oraz Msza św. kończąca tzw. oktawę Bożego Ciała. Mszy św. przewodniczył neoprezbiter ks. Mariusz Mroczkowski.

Ks. Łukasz Sakowski wyjaśnia tradycję oktawy oraz czego uczymy się z tradycyjnej procesji do ołtarzy:

– Przeżywamy zakończenie Oktawy Bożego Ciała piękną tradycją jaką jest procesja, którą przechodzimy przez cztery ołtarze przygotowane w naszej Bazylice Archikatedralnej na wzór uroczystości Bożego Ciała, ucząc się przy tym piękna i szacunku do Eucharystii.

Ks. Mariusz Mroczkowski podkreśla, jak ważny był dla niego rok, spędzony w bazylice:

– Przez ostatni rok mogłem pełnić posługę diakońską. To był naprawdę dla mnie wyjątkowy czas, kiedy jeszcze bardziej mogłem zbliżyć się do Boga, ale i do drugiego człowieka, którego Pan Bóg stawia na mojej drodze. Spotykałem wielu różnych ludzi, którym jak tylko potrafiłem, mogłem pomóc przybliżyć się do Stwórcy, Kościoła, ale też Świętej Rodziny, będącej w naszej Archikatedrze i wypraszającej potrzebne łaski dla każdego człowieka.

Ks. Sakowski mówi o tradycji święcenia wianków:

– Na zakończenie uroczystości odbywa się świecenie wianków, które w naszej Bazylice przygotowywała przez ostatnie dni Akcja Katolicka. Podczas świecenia wianków będziemy prosić Pana Boga, aby uchronił nas od różnych niebezpieczeństw takich, jak susze czy powodzie oraz chronił nasze domu od wielu różnych niebezpieczeństw.

Na zakończenie tzw. oktawy Uroczystości Bożego Ciała, oprócz święcenia wianków z kwiatów i ziół, szczególnym zwyczajem w świątyniach jest błogosławieństwo małych dzieci.

EG
Galeria: Radio Fiat

Z procesją i wiankami - zakończenie oktawy Bożego Ciała

Skip to content