Za jakim duchem idziesz? – katecheza bp. Przybylskiego dla młodych na ŚDM

W lizbońskiej dzielnicy Olivais Sul, na terenie tamtejszego parku, odbyła się jedna z katechez dla grup polskiej młodzieży. Katechezę poprowadził bp Andrzej Przybylski, biskup pomocniczy z Częstochowy.

Nawiązując do tematu dnia o drodze Maryi do domu Elżbiety biskup postawił młodym pytanie o to, skąd wziąć motywację i siły do pójścia w drogę i to pod górę. „Żyjecie w czasach gdzie już nie trzeba wychodzić do świata, bo świat przychodzi do was. Dzięki internetowi, smartfonom możemy dziś robić zakupy, zdobywać przyjaciół, uczyć się, pracować i wiele jeszcze innych rzeczy. Coraz trudniej wyjść z domu, a co dopiero mówić o zaangażowaniu się w troskę o innych, o podjęciu trudu zaangażowania się w dobre dzieła! – mówił bp AndrzejElżbieta zapytała o to Maryję, jak to się stało, że Ona przyszła do niej? Najważniejsza i najpełniejsza odpowiedź Maryi i Elżbiety brzmi: to sprawa Ducha Świętego. To duch jest sprawcą naszego działania, naszą siłą i mocą. Ale są różne duchy i stąd w drodze musimy rozróżniać duchy, żeby pójść za tym, który jest Duchem Świętym”. „Za jakim duchem idziecie – pytał młodych bp PrzybylskiCzy może za duchem tego świata? A może za duchem nieczystości i grzechu? Nie daj Boże, gdy ktoś chodzi w życiu za złym duchem! To Duch Święty jest sprawcą jedności, miłości i siły do wyjścia w drogę do innych”. Nawiązując do porządku świata i natury bp Andrzej przypomniał, że to właśnie na początków Stworzenia, gdy wszystko było bezładem, duch unosił się nad światem, a Bóg zaczął ten świata stwarzać według swojego ładu i planu. Myśląc dziś o ważnym problemie ekologii wzywamy też Ducha Świętego, aby ten, który jest Stworzycielem pomagał nam scalać troskę o ten świat, nie według ducha tego świata, ale według planu Boga Stworzyciela”.

Po katechezie młodzi zadawali biskupowi wiele pytań. Pytali między innymi o reguły rozeznawania duchowego, o rozeznawaniu powołania, o swoim miejscu w Kościele, o tym, jak rozpoznać prawdziwe nauczanie w Kościele pośród różnych narracji i wrażliwości, o liturgię i formy liturgiczne, a także o sakrament bierzmowania i jego konsekwencje. W katechezie uczestniczyło kilka tysięcy młodych z całej Polski. Animację katechezy przygotowała wspólnota archidiecezji lubelskiej.

Skip to content