Zakończenie 26. Konferencji Opieki Paliatywnej i Zespołów Hospicyjnych

20 stycznia Mszą św. w Kaplicy Matki Bożej na Jasnej Górze zakończyła się 26. Konferencja Opieki Paliatywnej i Zespołów Hospicyjnych pod hasłem „Nie ma wolności bez odpowiedzialności i bez umiłowania prawdy”. W trwającej od 18 stycznia konferencji wzięli udział: lekarze, pielęgniarki, psychologowie, fizjoterapeuci, pedagodzy, pracownicy socjalni, duszpasterze, wolontariusze, studenci, doktoranci oraz wszystkie osoby zainteresowane zagadnieniami z zakresu opieki paliatywnej i hospicyjnej.

Metropolita Częstochowski abp Wacław Depo zwrócił uwagę na wielowymiarowość corocznych spotkań Konferencji Opieki Paliatywnej i Zespołów Hospicyjnych:

– Bardzo się cieszę, że mogę uczestniczyć zarówno w sympozjum czy konferencji naszego zespołu hospicyjnego. Zawsze ta pielgrzymka na Jasną Górę jest takim zwieńczeniem tych dwóch dni spotkań, ale i przede wszystkim konferencji, które mają nie tylko charakter studyjny, ale również takiej relacji pomiędzy tymi ludźmi, którzy na co dzień służą w hospicjach, w domach pomocy społecznej. I to zwieńczenie na Jasnej Górze w tym roku przebiega pod pięknym hasłem słów Jana Pawła II, który podkreślał słowo wolność, odpowiedzialność i prawda. Oczywiście te wszystkie trzy pojęcia, mogą być streszczone w słowie miłość i to miłość miłosierna, która pochyla się nad drugim człowiekiem po to, żeby mu pomóc, zwłaszcza w takim już terminalnym czy ostatnim okresie jego życia. Dlatego jestem wdzięczny Panu Bogu, że taki zespół corocznie spotyka się na Jasnej Górze.

Genezę tegorocznego hasła konferencji “nie ma wolności bez odpowiedzialności i bez umiłowania prawdy” wyjaśnił ks. Grzegorz Borowik duszpasterz służby zdrowia archidiecezji częstochowskiej:

– W tegorocznej pielgrzymce hospicjów na Jasną Górę i konferencji poświęconej opiece paliatywnej, towarzyszy nam hasło „Nie ma wolności bez odpowiedzialności i bez umiłowania prawdy”. Organizatorzy pielgrzymki oraz konferencji co roku starają się nawiązać do słów św. Jana Pawła II. Myślę, że jest to niesamowicie ważne, że co roku odbywają się takie spotkania. Mają one charakter zarówno naukowy, jak i duchowy, a wszystko po to, żeby podnieść jakość opieki nad chorymi pacjentami, nad podopiecznymi hospicjów w całej Polsce.

Ks. Arkadiusz Zawistowski, krajowy duszpasterz służby zdrowia podkreślał, że hospicjum to nie tylko idea fizycznej opieki nad chorymi:

– Czułym sercem otaczamy wszystkich pacjentów i za nich się w szczególny sposób modlimy zarówno na tej Eucharystii, jak i w czasie Apelu Jasnogórskiego. Myślimy o tej wielkiej rzeszy pracowników, tych na etatach, ale także tych, którzy oddają swój czas jako wolontariusze. I faktycznie jak patrzymy na hospicjum, to ta idea nie jest tylko ideą zapewnienia profesjonalnej opieki medycznej, uśmierzania bólu, ale również opieki duchowej, czyli towarzyszenia człowiekowi choremu i pokazywania, że po tej drugiej stronie ktoś na niego czeka, ktoś kto ich stworzył, ktoś kto ich kocha. Ostatnio miałem spotkanie z pacjentką, którą wypisywano ze szpitala i została przewieziona właśnie do hospicjum. Wieczorną porą, kiedy byłem na obchodzie, powiedziała mi bardzo mocne zdanie. „Przecież idę do hospicjum, ale tam będę się rodzić dla nieba, dla tej drugiej części mojego życia, tej ważniejszej”. Myślę, że to jest takie podsumowanie, że ta opieka duchowa to towarzyszenie ludziom w terminalnych stanach jest bardzo dzisiaj potrzebne i to czynią zespoły opieki hospicyjnej, a wśród nich jest również kapelan i osoby, które czy to z rodziny, czy wolontariusze, którzy też o tę duchową sferę dbają.

Ks. Zawistowski wyjaśnił również jak w dzisiejszych czasach należy rozumieć opiekę duchową chorych:

– Opiekę duchową trzeba rozumieć dzisiaj bardzo szeroko. Nie tylko jako opiekę wyłącznie religijną czy sakramentalną, ale też taką, która podtrzymuje w tych ludziach nadzieję i miłość. To szukanie razem z pacjentami czegoś, co jest bardzo pozytywne, co ich jakoś od wewnątrz pogłębia. Ta duchowość jest bardzo ważna, ale również duchowość ściśle związana z osobą Jezusa Chrystusa, pokazywanie tego, co Jezus daje człowiekowi i jaka jest nadzieja, którą Jezus przedstawił przez swoje zmartwychwstanie.

Abp Wacław Depo podczas Mszy św. skierował do wiernych szczególne przesłanie, że “człowiek nigdy nie odnajdzie siebie samego bez ofiarowania swojej bezinteresowności”:

– Powtarzam bardzo często za Soborem Watykańskim II takie słowa, że Bóg chciał człowieka dla niego samego. I dlatego człowiek nie może siebie odnaleźć inaczej, jak tylko poprzez bezinteresowny dar z siebie. Uwierzmy na nowo, że każdy z nas ma tak jak swoje własne życie, swoje powołanie, swoją historię, ale swój określony czas na Ziemi i swoją misję do spełnienia. I ważne jest przypomnienie, że Chrystusowa miłość w mocy i świetle Ducha Świętego nas wspomaga, a więc nie jesteśmy sami. Bóg uprzedza nas swoją łaską.

Ogromnym wsparciem są dla uczestników coroczne spotkania konferencyjne naukowo-szkoleniowe Opieki Paliatywnej i Zespołów Hospicyjnych, o czym wspomina Wiesława Piotrowska, pielęgniarka opieki paliatywnej z hospicjum domowego w Poznaniu:

– Staram się co roku przyjeżdżać na konferencję, ponieważ można uzyskać wsparcie duchowe, naukowe i kulturalne. Miło również spotykać się z koleżankami i kolegami z całej Polski. Możemy wtedy wymienić się swoimi doświadczeniami, porozmawiać, jakie mamy problemy. Ważne jest to, że możemy tutaj napełnić się energią do pracy na cały rok, aby zajmować się pacjentami, żeby mieć siły. W styczniu jest spokojnie na Jasnej Górze, więc możemy tu spokojnie się pomodlić, poprosić Matkę Bożą o wsparcie, o pomoc i opiekę nad nami, nad naszymi pacjentami, nad ich rodzinami. Prosimy o wsparcie w tych trudnych chwilach o możliwości uniesienia tego ciężaru, który został nałożony naszym pacjentom oraz ich bliskim rodzinom.

Konferencja oraz nabożeństwa w Kaplicy Jasnogórskiej to nie jedyne umocnienie dla pracowników służących chorym. Okazją do odpoczynku i nabrania sił do pracy, był również koncert i tańce. Patronatem medialnym wydarzenie objęło Radio Fiat, a także portal czestochowskie24.pl

Posłuchaj homilii abp. Wacława Depo tutaj 

EG
Galeria: Radio Fiat

Zakończenie 26. Konferencji Opieki Paliatywnej i Zespołów Hospicyjnych

Skip to content