„Jest zakątek na tej Ziemi, gdzie powracać każdy chce” – 26 sierpnia, jak co roku na Jasnej Górze pojawiają się tysiące pielgrzymów, by czcić Czarną Madonnę podczas Jej święta.  Jest to też dzień szczególny dla archidiecezji częstochowskiej, której wierni przybywają do jasnogórskiego sanktuarium w pielgrzymkach parafialnych.

O ustanowienie Maryjnego święta do Stolicy Apostolskiej paulini zwrócili się z prośbą tuż po obronie Jasnej Góry przed Szwedami. Więcej na temat wydarzeń sprzed niemal 500 lat mówi przeor klasztoru, o. Samuel Pacholski:

– W 1665 roku wyszło postanowienie Stolicy Apostolskiej, że można odprawiać Mszę św. wotywną o Matce Bożej Częstochowskiej. Dopiero w 1904 roku święty papież Pius X zatwierdził to święto dla diecezji włocławskiej, w której obrębie znajdywała się wtedy Częstochowa. W 1931 roku papież Pius XI rozszerzył Uroczystość na wszystkie diecezje polskie.

Uroczystość ta jest tzw. „drugim szczytem pielgrzymkowym”, który w bezpośrednim następstwie po uroczystości Wniebowzięcia, gromadzi kolejną, dużą grupę pielgrzymów. O. Michał Bortnik, rzecznik jasnogórskiego sanktuarium omówił program tegorocznych obchodów:

– Uroczystość Matki Bożej Jasnogórskiej to tradycyjnie już od godz. 10:00 modlitwa za naszą Ojczyznę oraz dziękczynienie Matce Najświętszej za Jej obecność w znaku jasnogórskiej ikony. Za wszystkie łaski, jakich doświadczamy i za opiekę nad naszym narodem. O godz. 11:00 uroczysta Suma na szczycie jasnogórskim pod przewodnictwem prymasa Polski abp. Wojciech Polak. W czasie tej Mszy św. Odnowimy również Jasnogórskie Śluby Narodu, dziękując także są osobę i nauczanie bł. kard. Stefana Wyszyńskiego.

Msza św. z okazji uroczystości Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej zostanie odprawiona 26 sierpnia o godz. 11.00 na Szczycie jasnogórskim. Podczas modlitwy ponowione też zostaną Jasnogórskie Śluby Narodu, których autorem jest Prymas Tysiąclecia.

Skip to content