Żniwo wprawdzie wielkie, ale robotników mało – modlitwa o powołania w WMSD

Fot. Radio Fiat/BNO

Problem powołań kapłańskich i zakonnych to temat aktualny nie tylko w Polsce, czy Europie, ale i na całym świecie. W IV Niedzielę Wielkanocną, w którą obchodzono Dzień Dobrego Pasterza, formacje duchownych zebrały się podczas wspólnej modlitwy w Wyższym Międzydiecezjalnym Seminarium Duchownym w Częstochowie, właśnie w intencji nowych powołań.

Mszy św. przewodniczył bp Andrzej Przybylski, który powiedział w homilii, że problem związany ze zmniejszającą się liczbą duchownych był zauważalny już ponad pół wieku temu.

– […] 61 lat temu, gdy w niektórych częściach świata, a szczególnie w Europie Zachodniej, gołym okiem widać było pustoszejące seminaria duchowne i nowicjaty w zgromadzeniach zakonnych, Papież Paweł VI, wspominając niedzielę dobrego pasterza, chciał zmobilizować cały Kościół, zarówno tam, gdzie tych powołań zaczęło brakować, jak i tam, gdzie jeszcze były w rozkwicie. I tak zaczęła się trwająca już ponad 60 lat historia Światowego Dnia Modlitw o powołania kapłańskie i zakonne […] – mówił duchowny.

Problem powołań to nie dotyczy jednostkowych parafii, dekanatów czy diecezji. Papież Paweł VI już ponad pół wieku temu przypominał o solidarnej powinności całego Kościoła o troskę i modlitwę w tej intencji.

– […] Sprawa powołań to sprawa nie tylko konkretnych zgromadzeń, ale całego Kościoła. To dotyczy nie tylko powołań do kapłaństwa i życia konsekrowanego. To temat powołań w ogóle. W tym roku na światowy Dzień Modlitw o Powołania papież Franciszek w swoim orędziu zauważa, że powołanie to nie tylko zewnętrzny projekt na nasze życie. Powołanie to kwestia odkrycia Bożego Planu dla każdego człowieka […] – dodał Andrzej Przybylski.

Ks. prof. Ryszard Selejdak, rektor Wyższego Międzydiecezjalnego Seminarium Duchownego w Częstochowie przekonuje, że każde nowe powołanie to rozpoczęcie drogi, którą świecki, a potem (być może) duchowny rozeznaje przez całe życie.

– Wielu młodych ludzi, kiedy czuje głos Boży, powołujący go do kapłaństwa, może mieć pewne wątpliwości, czy to jest głos autentyczny. Najpewniejszej odpowiedzi udzieli mu sam Bóg, o ile będzie gorliwy w modlitwie o rozeznanie powołania. Później w tym rozeznaniu dużą rolę odgrywają rodzice i duchowni, będący świadkami Chrystusa, dobrego Pasterza. W ten sposób oni także pomagają w rozeznaniu powołania. Kiedy już kandydat przychodzi do seminarium, cały program formacyjny jest nastawiony na to, aby to powołanie rozeznawać przez całe życie – tłumaczył rektor WMSD w Częstochowie.

W IV Niedzielę Wielkanocną rozpoczęto akcję modlitewną o powołania. Każdy poprzez codzienną modlitwę „Pod Twoją Obronę”, może wypraszać dar powołań do Służby Bożej w czasie trwania Peregrynacji Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej.

BNO

 

>>Homilia bp. Andrzeja Przybylskiego<<

 

Galeria: Radio Fiat/BNO

Modlitwa o powołania w roku Nawiedzenia Matki Bożej

Skip to content