Aparaty w dłoń – ruszają Klimaty Częstochowy

O tym, że w Częstochowie mieszka wielu miłośników fotografii możemy przekonać się choćby na przykładzie ilości zgłoszeń do największego konkursu fotograficznego w mieście, czyli „Klimatów Częstochowy”. Ruszyła właśnie jego 16. edycja.
Konkurs organizowany jest przez Wydział Informacji i Komunikacji Urzędu Miasta Częstochowy i Muzeum Częstochowskie. Jego celem jest ukazanie walorów kulturowych, architektonicznych, przyrodniczych i turystycznych miasta. O „Klimatach Częstochowy” mówi jeden z organizatorów, Adam Markowski z Wydziału Informacji i Komunikacji Urzędu Miasta Częstochowy:
– Szesnaście edycji, ale osiemnaście lat istnienia konkursu, ponieważ mieliśmy dwa lata przerwy związane z pandemią. To jest konkurs, który rzeczywiście dość długo trwa i myślę, że ma już rzeszę odbiorców, takich fanów, ale pojawiają się co roku nowe nazwiska, nowi ludzie. Coraz młodsi sięgają również po aparaty, robią zdjęcia z sukcesami, bo udaje im się także dostać do finału i ich zdjęcia prezentowane są na wystawie pokonkursowej. Cieszy nas to bardzo, że ludzie chcą zdjęciami się chwalić wysyłając je na konkursy, ponieważ teraz internet jest takim medium, gdzie ludzie wrzucają zdjęcia, a potem o nich zapominają. Natomiast dobrze jest, że te zdjęcia są wysyłane na konkursy i my z tego korzystamy, ale także odbiorcy, ponieważ można zdobyć fajne nagrody.
Udział w konkursie mogą wziąć zarówno amatorzy, jak i zawodowi fotograficy. Ważne jest niebanalne potraktowanie „klimatów”, pokazanie w mieście czegoś interesującego i niezwykłego:
– Fotografujemy miasto, tylko miasto i dajemy tutaj bardzo dużą dowolność. Zdjęcie powinno być, sama nazwa sugeruje troszeczkę i podpowiada – Klimaty Częstochowy. Może ukazywać coś frapującego, interesującego, coś zaskakującego. Może ukazywać normalne, zwykłe, proste życie mieszkańców, to może być nawet jakiś rzemieślnik przy pracy. Możliwości są bardzo wielkie – miasto, architektura, kultura, wydarzenia i ludzie oczywiście też.
Skoro konkurs, to jest oczywiście jury, które oceni przesłane prace i wybierze z nich te najlepsze oddające klimat Częstochowy w sposób wyjątkowy, nawet na pierwszy rzut oka nieoczywisty:
– Staramy się co roku wybierać innych jurorów, którzy podejmują próbę przyjrzenia się tym zdjęciom i wybierają ciekawsze z przesłanych fotografii. W tym roku w jury zasiądzie Agnieszka Małasiewicz, która jest fotografką Filharmonii Częstochowskiej, Jacenty Dędek, który jest doskonałym fotoreporterem i reportażystą, oraz Wiesław Radzioch, którego możemy bardzo często zauważyć, jak fotografuje podczas wydarzeń kulturalnych, dokumentuje życie kulturalne miasta.
Fotografie można zgłaszać do 24 października 2023 roku za pomocą specjalnego panelu na stronie www.klimatyczestochowy.pl . Na stronie można zapoznać się też z regulaminem konkursu. Otwarcie wystawy pokonkursowej i ogłoszenie wyników odbędzie się 24 listopada w Pawilonie Wystawowym Muzeum Częstochowskiego.

Skip to content