Kolejne nowości w Teatrze Mickiewicza

Tegoroczny wrzesień jest dla częstochowskiego teatru wyjątkowo aktywny. Po premierze „Strefy zero” w reżyserii André Hübnera-Ochodlo publiczność zobaczy jeszcze dwie nowości. Słuchowisko pt. „Zażynki” to czytany tekst Anny Wakulik wzbogacony brzmieniem instrumentów. Drugim widowiskiem będzie „Pożar w sercu” Roberta Dorosławskiego.

Spektakl w reżyserii dyrektora Teatru im. Adama Mickiewicza zobaczymy już 25 września o godz. 19.00. Całość nawiązuje do znanego już widzom „Zaczarowanego konia”:

– „Pożar w sercu” zrodził się przez pandemię. Co roku Wydział Zdrowia przyznaje pracownikom medycznym nagrody im. dr. Władysława Biegańskiego. W 2020 roku zostaliśmy zaproszeni do pokazania publiczności „Zaczarowanego konia”, aby uświetnić artystycznie tę ceremonię. Z powodu lockdown’u uroczystość przeniesiona została jednak na inny termin. Poproszono nas o pokazanie spektaklu podobnego do „Zaczarowanego konia”, ponieważ widowisko to część osób zdążyło już zobaczyć. Tak powstał koncert „Rytm w sercu”, z którego później narodził się „Pożar w sercu”.

Podczas koncertu usłyszymy zarówno teksty śpiewane, jak i mówione. Na scenie wystąpią m.in. Iwona Chołuj, Marta Honzatko, Adam Hutyra czy Michał Kula.

W drugiej z planowanych nowości najważniejszą rolę także pełnić będzie dźwięk. Audio-teatr „Zażynki” to efekt współpracy częstochowskiego teatru z Fundacją Oczami Brata. Widowisko nawiązuje do techniki Foley, czyli nagrywania efektów dźwiękowych, które są tworzone, przechwytywane i dodawane do filmu w postprodukcji. Dźwięk tworzony jest przez aktorów na oczach publiczności zarówno poprzez głos, jak i instrumenty muzyczne. Tekst czytany będzie m.in. przez Sylwią Karczmarczyk, aktorkę Teatru im. Adama Mickiewicza w Częstochowie:

– Pierwszy raz uczestniczę w takiej formie. Audio-teatr cechuje się tym, że oprócz własnego głosu, aktorzy używają innych narzędzi dźwiękowych. Dopełnia to do wyobraźni widza pewien obraz danej sytuacji. Chcemy, aby widz lepiej „umościł się” w całym klimacie.

„Zażynki” nawiązują do trudnych życiowych decyzji, odwołując się do ludzkiego sumienia. W widowisku usłyszymy aktora Antoniego Rota:

– Temat jest bardzo nośny, który dotyka nas wszystkich. Audio-teatr to coś pomiędzy słuchowiskiem. Będzie to dla widza wspaniała niespodzianka.

Premiera „Zażynek” już 17 września o godz. 19.00.

ABK

Skip to content