Kosztem życia i środowiska – Katarzyna Zajączkowska – Fajko o szybkiej modzie

W poniedziałek 2 października o godz. 18.30 na spotkanie do Hotelu Arche zaprosiła Katarzyna Zajączkowska–Fajko. Projektantka oraz aktywistka na rzecz działań zrównoważonej mody zaprezentowała czytelnikom swoją książkę pod tytułem „Odpowiedzialna moda. Guilt-free przewodnik po slow fashion”. Podczas spotkania autorka przybliżyła słuchaczom temat tak zwanej szybkiej mody i problemach, jakie generuje w świecie. Czemu dajemy zwodzić się koncernom modowym na tak zwany greenwashing oraz co możemy robić, aby nasza szafa i wybory zakupowe były bardziej zrównoważone dla naszej planety.

Katarzyna Zajączkowska – Fajko mówi co chciała przekazać odbiorcom poprzez książkę:

– To jest taka książka, którą pisałam po to, żeby pokazać cały mechanizm szybkiej mody, czyli tak zwany fast fashion, opowiedzieć o tym, jak to się dzieje, że możemy kupować ubrania za kilka, kilkanaście złotych i jaki jest taki prawdziwy, ukryty przed nami konsumentami i konsumentkami koszt taniej mody. Jest om wielopoziomowy, od kosztów społecznych w postaci osób, które muszą te ubrania szyć dla nas za grosze. W jednej z fabryk taka norma to jest 500 sztuk odzieży dziennie, praca po 18 godzin, jeden wolny dzień w miesiącu. Tak może wyglądać rzeczywistość, często jest to też praca dzieci. Mamy również inne koszty jak zatrute, martwe rzeki, wylesiane lasy na produkcję wiskozy, miliard zwierząt, które zabijamy rocznie, aby pozyskiwać z nich skóry, futra i tworzyć z tego akcesoria modowe. To naprawdę bardzo wysoka cena.

Co warto zmienić w myśleniu na temat mody i zakupów? Odpowiada Zajączkowska–Fajko:

– Powinniśmy trochę inaczej myśleć o własnej szafie. Nie mówię, żeby przestać się modą cieszyć i wyrażać się przez ubrania, tylko żeby może trochę zamienić ilość na jakość i zyskać świadomość, bo jak wiemy już, co za tym stoi, to jest nam łatwiej wybierać zgodnie z własnymi wartościami.

Katarzyna Zajączkowska–Fajko jest również autorką bloga oraz podcastów o tematyce związanej z etyką mody. Jak sama o sobie mówi, jej działalność na rzecz zrównoważonej mody powstała z nagromadzanego przez wiele lat pracy w koncernach modowych buntu i rozczarowania spowodowanych obserwacją eksploatacji człowieka i planety na rzecz szkodliwych i słabej jakości produktów oferowanym nieświadomym zagrożenia konsumentom.

EG
Fot: Radio Fiat

Skip to content