Ludmiła Marjańska – poetka nietuzinkowa

Fot. Radio Fiat

Panel naukowy „Wokół życia i twórczości Ludmiły Marjańskiej” odbył się w środę 29 listopada w auli I Liceum Ogólnokształcącego im Juliusza Słowackiego w Częstochowie. Spotkanie zorganizowano w ramach 100. rocznicy urodziny polskiej poetki, prozaiczki i tłumaczki literatury angielskiej.

Panel prowadziły trzy prelegentki, które podczas wykładu przedstawiły Ludmiłę Marjańską, absolwentkę liceum słowackiego, jako artystkę wszechstronną, kobietę ciepłą, pełną humoru i otwartą na świat. Jedną z prelegentek była prof. Elżbieta Hurnik, która przyznała, że liryka poetki jest aktualna we współczesności.

– Stworzyła taki model liryki, który jest ponadczasowy, a zawarty w niej bagaż doświadczeń, postawa wiary w człowieka oraz zaufanie do losu, powodują, że może być bliska naszemu pokoleniu, które może się znajdować w obrębie trudnych wyborów. Ludmiła Marjańska stworzyła poezję, która otwiera perspektywy na różne aspekty ludzkiego losu. Poezję opartą na własnym wytrawnym warsztacie literackim i poetyckim. Poezję, która odpowiada współczesnym wyzwaniom oraz oczekiwaniom człowieka – stwierdziła prof. Elżbieta Hurnik.

Postać Ludmiły Marjańskiej jest związana z Częstochową, ponieważ to właśnie tu spędziła lata młodości. Dr Iwona Skrzypczyk-Gałkowska, nauczyciel języka polskiego w VIII Liceum Ogólnokształcącym Samorządowym im. gen. Józefa Sowińskiego w Częstochowie uważa, że młodzież powinna znać tę postać i jej poezję.

– Młodzież nie wie, że mamy tak znakomitą częstochowiankę. Trzeba o tym mówić, ponieważ mamy się kim szczycić. To nie tylko wspaniała pisarka, tłumaczka, poetka, ale przede wszystkim osoba, która propagowała w swojej twórczości świetne wartości. Była kreowana, zwłaszcza w prozie, którą się zajmowałam w swojej pracy doktorskiej. Przedstawiała w niej świat wartości, za którym tęsknimy, którego poszukujemy. Przykładem mogą być tutaj książki dla dzieci, których również była autorką – mówiła nauczycielka.

O tym, że twórczość Ludmiły Marjańskiej nie straciła na aktualności, przekonywała Barbara Zawadzka, jedna z prelegentek.

– Warto wspominać Ludmiłę Mariańską i mówić o jej twórczości, ponieważ okazuje się, że pomimo upływu lat jej twórczość nie straciła na wartości. Wprost przeciwnie, odnoszę wrażenie, że przy odpowiednim przekazie ta twórczość nadal pełni rolę wskazującą młodym ludziom, jak żyć i jakie wartości preferować – powiedziała.

W drugiej części spotkania zaprezentowano projekt multimedialny „Ludmiła Marjańska – okruchy życia i twórczości”. Podczas wydarzenia zaprezentowano interpretacje wierszy Ludmiły Marjańskiej oraz Haliny Poświatowskiej w wykonaniu uczniów liceum.

BNO

 

Galeria: Radio Fiat/BNO

Ludmiła Marjańska – poetka nietuzinkowa

Skip to content